Volkswagen, maymunların mazotları solumalarına izin verdi

Teröristler Kaçacak Yer Arıyor!

İlk Yazılı Türk Tarihinden Alıntılar

Bilim adamları ‘süpergezegen’e mesajlar gönderdi. ‘’26 yılda bir cevap alabiliriz’’

KPSS ve Aşamaları

Edebiyat, Yaşam 16 Temmuz 2015
6.694

Okul bittikten sonra çalışmayı düşünenlerin önüne genelde iki seçenek çıkar. Ya özel sektörde iş arayışına girersiniz; ya da devlet kurumlarından birine kapak atmaya çalışırsınız. Ama maalesef bu durum o kadar da kolay değil! Özellikle Kpss A Grubu bölümlerinden herhangi birinden mezunsanız geçmeniz gereken aşamaları sıralamakta fayda var.

Öncelikle Kpss A Grubu bölümlerini sıralayalım: Hukuk, İktisat İşletme, Maliye, Muhasebe, Uluslararası İlişkiler, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri, İstatistik bölümlerinin birinden mezunsanız, memurluk için A Grubu kadrolara başvurabiliyorsunuz.

İlk aşamada, Kpss’den önce girmeniz gereken YDS(Yabancı Dil Sınavı) var. Yds puanınız Kpss puanınıza ekleniyor ve çoğu kurum için bu sınava girmek zorunlu! Bu dil sınavları yılda iki kere yapılıyor yapılmasına ama; Kpss’den sonra gireceğiniz dil sınavı, sizin Kpss puanınıza eklenmiyor. Sonraki yıllarda gireceğiniz Kpss puanlarına ekleniyor. Benim hatama düşüp sınava girmemezlik yapmamanızı tavsiye ederim. Boşuna bir yılınızı heba etmeyin..

Yds’den sonra sıra Kpss’ye geliyor. Bu sınav için cebinizdeki tüm parayı boşaltıyorsunuz. Kpss A Grubu sınavları iki aşamadan oluşmakta. Öncelikle Cumartesi Sabah bilinen Genel Kültür/ Genel Yetenek sınavlarına giriyorsunuz. Bir gün sonra ise yukarda saydığım bölümlerin alan sınavlarına girmeniz gerekiyor. Buradaki tuhaflık ise; sadece mezun olduğunuz bölümün dersinden sınava girmiyorsunuz. Milletin dört sene okuyup bitirdiği ve hayatınızda hiç görmediğiniz bölümlerden de soru cevaplamanız bekleniyor sizden.

Kpss aşamasını bitirip puanınızı elinize aldıktan sonra sıranın tercih yapmaya gelmesi gerekse de bu işler o kadar kolay değil! Kpss, aslında bir çeşit eleme yöntemi oluyor sizler için.Eğer istenen puanı elde ettiyseniz( min. 75) gözünüzü internetten, elinizi ‘Yenile’ tuşundan ayırmıyorsunuz. Kurumlar, açık kadrolar için ilan verip sizi yazılı ve sözlü sınavlara tabii tutuyor. Yani iki sene boyunca o kurum senin, bu kurum benim kapı kapı, sınav sınav dolaşmanız gerekiyor.

Kpss puanlarının bir artısı var. Puanınız iki sene boyunca geçerli sayılıyor. İki senede herhangi bir kuruma yerleşebildiyseniz ne mutlu size. Eğer yerleşemezseniz size bu aşamaları baştan yaşama yolu görünüyor demektir. Tabi onca sınav, onca koşturmacadan sonra cebinizde paranız ve gücünüz kalmadıysa, psikolojiniz bozulduysa orası sizin bileceğiniz iş!

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Yok Olma Saatlerinde…

Yok Olma Saatlerinde…

27 Ağustos 2015
1.786
Adnan Menderes

Adnan Menderes

13 Haziran 2015
1.251
Batuhan Dedde Şiirleri – 1

Batuhan Dedde Şiirleri – 1

29 Mayıs 2015
2.080
Pia – Röportaj

Pia – Röportaj

3 Temmuz 2015
3.911
Tarihte Bugün 28 Mayıs 2015

Tarihte Bugün 28 Mayıs 2015

28 Mayıs 2015
1.471
Sokak Köpeğinin Bir Günü

Sokak Köpeğinin Bir Günü

13 Haziran 2015
947