Kapat

Bilim adamları ‘süpergezegen’e mesajlar gönderdi. ‘’26 yılda bir cevap alabiliriz’’

Anasayfa
Haberler Bilim adamları ‘süpergezegen’e mesajlar gönderdi. ‘’26 yılda bir cevap alabiliriz’’

21 Haziran 2043: Mesleki Uzay üstü İstihbarat Uzmanı (METI) bilim insanlarının, alıcılarına kapatılacağı gün, GJ273b üzerinde yabancı bir uygarlığın mesajını almayı umuyor.Bu ‘süpergezegen’ dünyamızdan 12.4 ışık yılı – 70.000.000.000.000 kilometre – uzaklıkta. Bilim adamları tam bir ay önce bunun için bazı mesajlar gönderdiler.

Bu olay 16, 17 ve 18 Ekim’de gerçekleşti. Bilim adamları, duyulma şanslarını arttırtmak için radyo dalgalarını kullandılar ve 9 farklı zamanda yayınladılar.Toplamda, her gün 11 dakika yayınlandı.

MÜZİK PARÇALARI

Mesajın kendisi, her biri 10 saniyeden oluşan 18 tane şarkı parçası, matematik ve teknolojiden örnekler ve zamanı nasıl takip ettiğimizin bir açıklamasından oluşuyor. Bu arada, bilim insanları da olası bir cevabı ne zaman dinleyebileceğimizi açıkladılar. Mesaj, sadece rastgele gönderilmedi, yakınlardaki exoplanet GJ273b’ye gönderildi ; Ster van Luyten etrafında dönen – kırmızı bir cüce – ve aynı zamanda gökbilimciler tarafından ‘süper-gezegen’ olarak da tanımlanmıştır. Kütlesi gezegenimizinkinden biraz daha büyüktür ve hayatını sürdürecek yıldızından belli bir mesafe uzaklığındadır.

TARTIŞMALI

Bu , insanlığın sadece cevaba ulaşmak adına bir mesaj gönderişinin ilkidir.Fakat bilim adamlarının olası uzaylılara bizi bulmaları için mesaj göndermeleri tartışmalıdır.Ünlü bilim adamı Stephen Hawking ise diğer şeylerin yanında, bunun tehlikelerine de dikkat çekti. “Bu tür dünya dışı insanlar bizimle görüşürlerse, Columbus Amerika’ya indiği zamanki gibi devam edecektir. Ve biz bunun esas nüfus için nasıl sona erdiğini hepimiz biliyoruz “dedi. METI’nin Douglas Vakoch’ı bunu perspektif içine koyuyor. “Bize zarar vermek amacıyla dünyaya seyahat edebilen bir dünya dışı medeniyet olsaydı, tüm radyo ve TV sinyallerimizi daha önce alıp buraya gelirlerdi. Atmosferimiz havada ki oksijen sayesinde 2,5 milyar yıllık yaşam kanıtını ıspatlıyor. ”

SETI

METI, SETI’nin – Uzay-dışı İstihbarat Araştırması’nın karşılığıdır – bu aynı zamanda, aktif olarak dünyasal yaşamı aramamız gerektiği anlamına gelir; ancak onları kendimiz göndermek yerine başkalarından mesaj toplamaya çalışarak yapmamız gerekir. Proje için METi, Katalonya Uzay Araştırmaları Enstitüsü (IEEC) ve İspanyol müzik festivali Sónar ile işbirliği yaptı. Vakoch, “Umarım bir yanıt alırız” diyor. “Fakat şansımızı kaybetmeden önce deneyi birkaç kez diğer gezegenler yönünde tekrarlamak zorundayız. Daha ileriyi görüyorum. Bunun yanında sadece tek bir taneye değil , onlarca, binlerce hatta milyonlarca gezegene aynı anda ulaşmaya çalışacağımız bir sistem geliştirmeliyiz. Ancak o zaman bir gün bir cevap alabilme şansımızı artırabiliriz. ”

Çevirmen : Pınar Ünal

 

 

“Bilim adamları ‘süpergezegen’e mesajlar gönderdi. ‘’26 yılda bir cevap alabiliriz’’” üzerine 1 yorum

  1. salih says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.