arama

Call of Duty: Advanced Warfare

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Call Of Duty 2003 yılında çıktığında çok beğeni toplamıştı. Film gibi oyun derdik ve hala diyoruz. Bu zamanda da film gibi diye biliyorsak bunda Kevin Spacey’in etkisi oldukca fazla. Baş roldeki Jonathan Irons adlı karakteri canlandıran Kevin Spacey hikayeye daha fazla yoğunlaşmamızı sağlıyor.

Call of Duty serisinin 11. oyununu Sledgehammer Games tarafından geliştirilen, Activision tarafından ise yayımcılığı yapılan fps türü video oyunudur. Sledgehammer Games oyunun Pc, Xbox One ve PS4sürümlerini, High Moon Studios ise PS3 ve Xbox 360 sürümlerini geliştirmiştir.

Alışıla gelmiş olaylar vardır bunları herkez tahmin edebilir. Artık Call of Duty’nin her kasım ayında yeni bir oyun çıkaracağı da alışılmış bir durum oldu. CoD’unda Activision’a para kazandıracağıda kesin. Çünkü geçmişte kaliteli oyunlar yaptıkları için gelecekte yapılacak kaliteli oyunun garantisini veren ve oyuncunun hiç düşünmeden satın alacağı bir seri oldu. Cod hayranı değilim ama serisinin bir çok oyununu oynadım ve bunuda oynamayı düşünüyorum. Neden diye sorarsanız öncelikle oyundaki hikayeyi beğendim. Diğer nedeni ise oyuncuyu eğlendirmeyi biliyorlar.

Herkez beğenmeyebilir sonuçta göreceli bir kavram ama benim tek beklentim tek kişilik moddaaksiyon dolu bir hikaye.

Kandırılmak mı? yoksa arkadan vurulmak mı? Ana kahramanın başına gelen en büyük olay bu olsa gerek. Karşısında büyük bir terör örgütü var iken birde inandığı doğrunun yanlış olduğunu en yakın dostunun düşman olduğunu öğrenmek zordur galiba. Bu iki düşman arasına sıkışmış ve dünya düzeninin devam etmesi için uğraşan ana karakterimizi bir çok çatışma ve yaralanma bekliyor. Oynamayanlar için hikayeyi anlatmayıp yüzeysel geçiyorum.

Oyunu ilk açtığımda bi sahne bana eskileri anımsattı. Half Life’ın efsanevi tren sahnesi. Ne kadarda hoş olmuş diyorsun. Bu benzetmeyi ne kadarda beğensem de diğer benzetmeleri beğenilesi bulmuyorum. Diğerlerinden aşağıda bahsedeceğim.

Her ne ise artık daha çok vakit harcayacağımız multiplayer kısmını ele alalım. bu kısmda 13 farklı mod bulunuyor. Bunlar team deahtmatch, domination, kill confirmed, ground, war, uplink, momentum, hardpoint, search and destroy, search and rescue, capture the flag, free for all, infected ve atlas gorge. Diğerlerinden farklı olan tek mod uplink tek farkı ise yeni eklenmesi. Güzel bir yanı ise her modda oyunu öğrenebileceğiniz yapay zeka bulunması. Bir yandanda haritalar biraz küçükmü kalmış ne exo kıyafetlerle hareket hızı artarken alan küçük kaldı galiba.

Söz etmişken “exo-skeleton” kıyafetlerini biraz tanıtalım. Bu zırhın extra özellikleri olduğunu az çok tahmin etmişizdir. Bunlar kalkan, extra hız, sessizlik, dayanıklılık, görünmezlik, havada fazldan kalma, yakınlarda ateş eden düşmanların yerini gösterme ve gelen iki bombayı yok etme özelliklerine sahip.

Titanfall oynayanlar “exo” kelimesini bilirler. Yabancı gelmeyen kelime çok da yaratıcı değil. Mesela beğendiğiniz birisinin ismini kendi çocuğunuza vermek gibi bu durumu bu olaya benzetmekten başka bişey yapamıyorum. Ayrıca sadece isimden değil zırh ise bir başka oyunda gördüğüm zırha görüntü olarak benzemesede biçimsel olarak çok benzemekte ne kadar az fark olsa da. Cysis alanında tekdi ama artık değil. CoDzırh dan öteye gidemeyip takıldı. O yaptı diye sen yapmak zorunda değilsin. Yeniliğe ihtiyacının farkındasın güzel ama yaratıcı olmaya yönelmen gerekirdi.

Sistematik özelliklerini uzatmadan kısaca bahsedelim sağlam bir oyun motoruna sahip oldukları için grafikler pek sıkıntı çekmemişler beklenin ne üzerinde nede altında. Piyasa ortalamasındaki bir bilgisayar ile oynana bilir. Yüksek bir sistemle oynamakgörüntü ve ses kalitesini artıracakdır yelpaze geniş tutulmuş.Çoğu oyuncu bilgisarında rahatlıkla ve sıkıntı yaşamadan oynaya bilir.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI