arama

Korona Virüsten Nasıl Korunuruz?

Covid19 Ne Zaman Biter
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Korona Virüsten Korunma Yolları Nelerdir?

Koronavirüs hastalığı (COVID-19) yeni bir virüsten kaynaklanan bulaşıcı bir hastalıktır.Hastalık kuru öksürük, ateş ve daha ciddi vakalarda nefes almada zorluk gibi semptomlarla birlikte solunum yolu sorununa (grip gibi) yol açar. 

Korona Virüs Nasıl Yayılır?

Korona virüs, diğer birçok virüs gibi yalnızca yakın temas ile bulaşan bir virüs değildir. Bu virüsün bulaşması için, kişinin virüslü kişiyle konuşması dahi yeterlidir. El sıkışmak, sarılmak, öpmek bir yana, hava yoluyla bulaşan bu virüsten korunmak için maske takmak bile yeterli değildir. Çünkü virüsün bulaştığı kişilere genel olarak bakıldığında, bulaşan kişilerin virüsü kapanların yaklaşık yüzde 75’inin virüsü göz yoluyla kaptıkları görülmüştür.

Korona virüs hava yoluyla bulaşan bir virüs olması dolayısıyla, çok hızlı yayılım göstermiştir. İlk çıktığı tarih 12 Aralık 2019’dur. Bu nedenle Covid19 adını almıştır. Yaklaşık 4 ay gibi kısa bir süre içerisinde, virüs tüm dünyayı etkisi altına almış ve günlük rutinleri aksatmıştır. Ekonomi borsasında değişiklikler olmuş, ekonomik dalgalanmalara yol açmıştır.

Korona Virüsü
Covid-19

Korona Virüs Kimleri Etkilemektedir?

Korona virüsü, bağışıklık sistemi düşük olan kişileri olumsuz etkilemektedir. Özellikle kronik rahatsızlığı bulunan ve çok fazla sigara ve alkol tüketen kişilerde ölümcül olan bu virüs, daha çok yaşlıların ölümüyle sonuçlanmaktadır. Yaşlılardaki ölüm oranının yüksek olmasının sebebi, yaşlılarda çok fazla kronik rahatsızlık görünmesi ve bağışıklık sisteminin genel olarak düşük olmasıdır. Ancak kurtulan ve iyileşen 60 yaş üstü kişiler de bulunmaktadır. Dolayısıyla kapılan tüm yaşlıların öldüğünü söylemek doğru olmayacaktır.

Korona virüsü malesef genç insanların hayatını da alabilen bir virüstür. Astım, kolesterol, şeker, kalp yetmezliği, organ yetmezliği gibi rahatsızlıkları olan kişilerin bu virüsten olabildiğince korunmaları gerekmektedir. Özellikle yoğun sigara, yasadışı uyuşturucu ve alkol tüketimi olan kişiler, bu süreçte bu maddeleri bıraksalar da, vücutlarının ne kadar savaşçı olduğunu bilmediklerinden bu virüsten ekstra korunmalılardır. Çocukların bağışıklık sisteminin düşüklüğüne bağlı olarak ölümleri haricinde, virüsün aldığı en genç canın 22 yaşına kadar düştüğünü açıklamak gerekmektedir.

Koronavirüsten Korunmak
Koronavirüsten Nasıl Korunuruz
Korona Virüsten Korunma Yolları

Televizyonlarda gösterilen zorunlu yayınlarda verilen 14 kuralın haricinde, virüsten korunmak için atılacak en büyük adım evden çıkmamaktır. Şuan Türkiye’nin 81 iline bulaşmış olan bu virüs, nereden bulaşacağı hiç belli olmayan bir virüstür. Sadece ateşli, öksüren hastalar değil, kuluçka süresinde olan hastalar da virüsü etrafa bulaştırmaktadır. Virüsün bulaştığı kişilerin yaptıkları genel açıklamalar, bu virüse kapılmaları için hiçbir neden olmadığı, kendilerini korudukları ama yine de bu virüsü bir yerlerden kaptıkları şeklindedir.

Korona virüs yalnızca niyeti iyi olan hastalara da bulaşmamaktadır. Sosyal medyanın pek çok platformunda görüldüğü üzere, Covid19 pozitif tanısı konmuş olan kişilerden bazıları, özellikle yasakları delmişler ve virüsü bulaştırmak için ekstra bir çaba göstermişlerdir. Asansörlere tükerenler, karantinadan kaçanlar ve daha pek çoğu malesef ki aramızdadır ve hepimiz için tehlike arz etmektedir.

Covid-19 Yaş Grafiği
Covid-19 Yaş Grafiği

Korona virüsten korunmak ve sevdiklerimizi korumak için yapacağımız başlıca şeyler:
⦁ Yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı gibi şikayetleri olan kişilerin, evlerinden çıkmadan ambulansa haber vermeleri gerekir. Bunun yanı sıra, bu tarz kişiler ile yakın temasta bulunan kişilerin 14 gün boyunca kendilerini izole etmeleri, evlerinden çıkmamaları, başkalarıyla birlikte yaşıyorlarsa kendilerini bir odaya kapatmaları ve birlikte yaşadıkları kişilerin de 14 gün boyunca evlerinden çıkmamaları gerekmektedir.
⦁ Zorunlu bir durum olmadığı takdirde evden çıkmamak esastır.
⦁ Acil bir durum olmadığı sürece hastanelere gidilmemelidir. Hastaneler şuan en büyük risk alanıdır. Kişilerin özellikle hastanelerden uzak durmaları şarttır. Çok acil bir durum söz konusuysa, ambulans aranarak hastaneye gitmekte fayda vardır. Kişi mümkünse tercihini küçük ebatlı özel hastanelerden yana kullanmalıdır.
⦁ Kişisel temizlik çok önemlidir. Kişi birinci dereceden yakınlarına ait olsa bile, birbirlerine ait havluları, tırnak makaslarını, tarakları vs kullanmamalıdır. En azından bu süreyi atlatana kadar bu gibi kurallara uyulması şarttır.
⦁ Zorunlu durumlar haricinde şehirlerarası seyahat edilmemelidir. Hatta mümkünse, kişi bulunduğu ilçeden dahi ayrılmamalıdır.
⦁ Kişi sevdikleri ile telefon yoluyla ve hatta görüntülü konuşarak görüşmelidir. Bu süreç atlatılana kadar, kişi sevdiklerini ziyaret etmemelidir. Unutulmamalıdır ki, herhangi bir güvenlik açığı ortaya çıkarsa, kişi sevdikleriyle aynı telefon üzerinden vedalaşmak zorunda kalabilir.
⦁ Dışarıdan alışveriş yapmaktansa, internetten alışveriş yapmak çok daha güvenlidir. Ancak kargo firmalarının da güvenlik açığı oluşturabileceği unutulmamalıdır. Kişi aldıkları şeyleri mümkünse açık havada 9-10 saat bekletmelidir. Ürünlere eldiven ile dokunmalı, kolileri kolonya ya da dezenfektan ile dezenfekte etmelidir. Gıda maddelerinin tamamı, maske kullanılarak sirkeli su ile temizlenmelidir. Ve temel gıdalar ve önemli şeyler haricinde, internetten dahi alışveriş yapılmaması önerilmektedir.

Unutmayın!

Yaşınız çok geri ve bağışıklık sisteminiz çok güçlü olabilir. Hiçbir zararlı madde kullanmıyor ve hiçbir kronik rahatsızlığa sahip olmayabilirsiniz. Belki risk siz değilsinizdir. Belki vücudunuz bu virüs ile kısa sürede baş edebilir ve bir gripten kurtulur gibi hızlı bir şekilde bu virüsten kurtulabilirsiniz. Ancak sevdiklerinizi ve dışarıdaki diğer insanları korumak adına bu virüsten korunmalısınız. Kendiniz için değilse bile, diğerleri için! #EvdeKalTurkiye

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI