arama

ÖzgecanAslan

Özgecan Aslan
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Bu yazımız ÖzgeCan için…

Haklı ile haksızın arasındaki kırmızı çizgiyi belirginleştirmek için…

Adalet için.

Özgecan Aslan

Özgecan Aslan

Özgecan Aslan; Mersin’in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015’te tecavüz girişimine direndiği için bir minibüste öldürülen üniversite öğrencisi. Aslan’ın yanmış bedeni 13 Şubat 2015 günü, suçu iki kişiyle işlediğini itiraf eden kişinin jandarma ekiplerini olay yerine götürmesi ile bulundu…

Türk hukuk sistemine göre davanın başlayabilmesi için şüpheliyi savunacak bir avukat olması gerekli. Ancak, Mersin Barosu’nun 1.600 avukatı da “caninin yanında olmak istemediklerini” beyan etti ve baro da davaya avukat vermeyi reddetti. Sorgulama aşamasında yer alan iki avukattan birisi şüphelilerin akrabası, diğeri de olayın iç yüzünü öğrendikten sonra desteğini çeken bir avukat olunca şüpheliler mahkemeye gönderilemedi.

16 Şubat 2015 günü şüpheli Suphi Altındöken, ifadesinde değişikliğe giderek cinsel saldırı niyeti olmadan ve alkol etkisi altında bu suçu işlediğini söyledi. Altındöken, amacının Özgecan Aslan’ı kısa yoldan eve götürmek olduğunu, ancak Özgecan kendisine saldırınca onunla konuşmak için aracın arkasına doğru gittiğini söyleyerek ifadesini değiştirdi.

Hazırlanan iddianamede katil zanlıları için ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istenmiştir. İlk duruşma tarihi 12 Haziran 2015 olarak açıklandı…

Giyimine ve yaşam tarzına bakılarak, “hak etti”, “iyi olmuş” diyenler bile vardı. Kalabalığın arasında yükselen iğrenç bir ses gibi yankılandı bu yakıştırmalar görsel basında.

Her birine sormak gerekliydi oysa ki…

Öldüresiye dövülen, bıçaklanıp, elleri kesilen ve sonra benzin dökülerek yakılarak canice öldürülen, arkadaşının bile cesedini teşhis edemediği bu kız, sizin kızınız olsaydı ne düşünürdünüz?!

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI