arama

Temassız Kredi Kartı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Temassız Kredi Kart Ne Demek?

Kredi kartlarına şifre zorunluluğu gelmesi ile birlikte küçük tutarlı işlemlerde her seferinde şifre girilmemesi için temassız kredi kartı belirli limitler dahilinde şifre girmeden harcama yapmaya izin veren kredi kartı türüdür. 2006 yılında uygulamaya geçmiştir. Limit Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından belirlenmiştir. Tek seferde 90 TL, gün içerisinde 120 TL harcama yapma limiti mevcuttur. Covid-19 sonrasında limit 250 TL’ye yükseltilmiştir.

Her Kredi Kartının Temassız Özelliği Var Mı?

Her kredi kartının temassız ödeme özelliği yoktur. Kredi kartı başvurusu esnasında temassız ödeme özelliğini istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Temassız ödeme özelliği olan kredi kartlarının temassız özelliği kaldırılabilir fakat temassız özelliği olmayan kartlar için temassız ödeme özelliği açılamaz. Mevcut kartın iptal edilerek temassız özellikli yeni kartın talep edilmesi gerekir.

Temassız Ödeme Özelliği Olan Kredi Kartlarının Kullanımı Nasıldır?

Temassız ödeme özelliği olan kredi kartları sadece temassız ödeme alan POS cihazlarında kullanılabilmektedir. Diğer Pos cihazlarında çalışmamaktadır. Ödeme yapmadan önce temassız ödeme yapmak istediğinizi belirtmelisiniz. Yeni uygulama ile yazar kasa POS cihazlarının zorunlu hale gelmesiyle birlikte birçok iş yeri POS cihazlarını yazar kasa POS cihazı ile değiştirmiştir. Değişen POS makinelerinde temassız ödeme özelliği bulunmaktadır. Temassız ödeme esnasında anlaşma kapsamında puan kazanılmaya devam eder fakat mevcut puanlar harcanamaz veya taksit yapılamaz.

Temassız Kredi Kartı Özelliği Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

-Temassız ödeme esnasında kartın karşı tarafa verilmesine gerek bulunmamaktadır. Temassız ödeme yapacağınızı belirterek kartı POS cihazına göstermeniz yeterlidir. Böylece kartın unutulma ya da kaybolma riski azalmaktadır.

-Küçük tutarlı alışverişlerde temassız ödeme yapmak para üstü almak ve para ayarlamak sorununu ortadan kaldırır. Hızlı ev güvenli alışveriş sağlar.

-Temassız ödeme hızlı bir ödeme şekli olduğundan önümüzdeki müşteriyi uzun süre beklemez, bizden sonraki müşteriyi bekletmeyiz.

-Temassız özellikli kartlar alışverişlerde kullanılabildiği gibi ulaşımda da kullanılabilmektedir.

-Özellikle Covid-19 sırasında karşılıklı teması ve sebeple de riski azaltmaktadır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI