arama

Jeomühendislik Çalışmaları İle Güneşi Soğutmanın Yolları Aranıyor

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Jeomühendislik – Dünya iklimini dengelemek, geciktirmek ya da yavaşlatmak için Dünya’nın iklimini manipüle etmek için yapılan kasıtlı çaba – yavaş yavaş bir pasta-in-the-sky fikrinden, bir gün denemeye çalışılan ciddi bir konsepte dönüştü. Dünyayı nasıl soğutabileceğimiz için çok çeşitli planlar önerilmiştir, ancak bunların çoğu mevcut yeteneklerimizin ötesinde teknolojilerin geliştirilmesini gerektirecektir. Hiç kimse, örneğin, yakında güneş ışığını azaltmak için güneş ışınlarını konuşlandırmayacağımızı düşünmez. Öte yandan, kükürtün atmosfere çekilmesi fikri, günümüzde halen devam etmekte olan ve gezegen çapında bu süreci yürütme araçları ve altyapısı mevcut olmasa bile, teknolojik kavrayışımızın içinde yer almaktadır.

Yale’de bir öğretim görevlisi olan Wake Smith ve Harvard’da öğretim görevlisi Gernot Wagner, gezegen çapında bir Stratospheric Aerosol Enjeksiyon (SAI) programını başlatmak için ne pahasına hesaplanacağını hesapladı. maliyetler. En önemli bulgularından biri, bu alandaki erken çalışmaların yanlış olduğudur. Yeni bir araca gerek kalmadan enjeksiyonun gerçekleştirilmesi için mevcut uçakların modifiye edilebileceği kabul edildi, ancak Smith ve Wagner doğrudan uçak üreticileriyle iletişim kurdu ve bunun doğru olmadığını onayladı. Mevcut uçağın hiçbiri, aerosolleri ~ 20km’de (63.360 feet) dağıtmak için birleşik irtifa ve taşıma yükü gereksinimlerini karşılamaz. SAI Loader veya SAIL’in geliştirilmesini teklif ediyorlar.

Rapor, daha sonra, herhangi bir jeomühendislik çabasının (ekvatorun kuzey ve güneyindeki dört yerde dağıtım yapılacaktır), çeşitli kaldırıcı cisimler / dağıtım yöntemleriyle ilişkili geliştirme maliyetlerini ve ihtiyaç duyulan toplam uçak sayısını hesaplar. uzun vadeli girişim yapmak. Bu, bu yöntemle jeomühendislik konusundaki temel olumsuzluklardan biri – başladıktan sonra, zemindeki koşullar, müdahaleyi daha az gerekli kılacak şekilde değişmedikçe duramayacağız.

[infobox color=”#dd9933″]İşte ekibin sonucu:

Güneş jeomühendisliği genellikle hızlı, ucuz ve kusurlu olarak tanımlanır. Burada ortaya konan dağıtım senaryosu, bu bağlamda “hızlı” nın, konuşlandırmadan kaynaklanacak etkinin dolaysızlığına işaret ettiğini açıklığa kavuştursa da, bu ilkeyi varsayar. Bu makale daha da ‘ucuz’ olduğunu teyit eder, ancak ‘kusurlu’ hakkında hiçbir şey söylemez. burada YDK’nın arzu edilebilirliği hakkında bir yargıya varmak. Sadece 15 yıldan beri sürmekte olan bir varsayımsal programın, hem belirsiz hem de iddialı olsa da, teknik açıdan mühendislik açısından mümkün olabileceğini gösteriyoruz. Aynı zamanda oldukça ucuz olurdu.

Şu andan itibaren 15 yıl süren varsayımsal bir SAI çabasının başlatılması için toplam başlangıç ​​maliyetleri 2018 ABD doları olarak 3,5 milyar dolar. 1 yıl içinde 0.2 Mt SO2 dağıtacak ve 0,2 Mt SO2 / yıl değerinde doğrusal olarak yükselecek bir program, 15 yıl boyunca ortalama yıllık işletme maliyetlerini ~ 2.25 milyar $ / yıl gerektirecektir. Bu rakamlar tüm geliştirme ve doğrudan işletme maliyetlerini içerirken, YDK uygulamasının etkilerini izlemek ve ölçmek gibi dolaylı maliyetler içermez… Bu rakamların tahmin edilmesi oldukça spekülatiftir.[/infobox]

Kaynak: Extremetech

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI