arama

Kılçık Batması Nasıl Çıkarılır

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Balık keyfini bozan en olumsuz durumlardan birisidir kılçık batması. Toplumda balık yemeye olumsuz bakan kişilerin asıl sebebi kılçık batmasıdır. Çoğunluk kılçık batması riskinden dolayı balık yemeyi tercih etmiyorlar. Ciddi sağlık problemlerine yol açabilen kılçık batması caydırıcı bir etkiyede sahiptir. Balıkta bulunan vitaminler insan vücudu için çok önemli olsa da yenilirken dikkatli olunması gereken bir besindir. Bilhassa çok kılçıklı ve kalın kılçıklı balıklar yenilirken çok dikkatli olmak gerekir.

Kılçık Batması Nelere Sebep Olur?

Yemek yerken boğaza takılan cisimlerin içinde en çok rastlanan kılçıklardır. Kalsiyum oranı yüksek olan ve kemiksi bir yapıya sahip kılçıklar, röntgen çekilmesiyle beraber kolaylıkla tespit edilebilir. İnce kılçık yapısına sahip balıklarda dansite oranı düşük olur. Batan kılçığın çıkartılamaması durumunda derinlere girmesi bir çok sorunlara sebep olabileceği için hemen çıkartılması gerekir.

 • Kılçık batması durumunda yumuşak, yoğun kıvamda yiyecek tüketerek kılçığın boğazdan geçirilmesini sağlamak büyük sorunlara sebep olabilir. Bu durum sıklıkla çok kılçıklı balık türlerinin ayıklanmadan yenilmesi ve küçük balık türlerinde görünür. Bilindiği üzere tatlı su balıkları sık kılçıklı ve daha ince kılçık yapısına sahiptir. Yenilirken çok dikkat edilmesi gerekir.
 • Akciğer arasında bulunan boşluklarda iltihap oluşması, ana atardamar yırtığı ve boyun apsesi gibi ciddi sorunlar son derece öneme sahiptir.
 • Uzun ve büyük olan kılçıklar batan kişinin boğazına çok fazla zarar verebilir. İnce ve küçük yapıya sahip kılçıklar çoğu zaman basit yöntemlerle boğazdan geçirilmeye çalışırken daha büyük sorunlara yol açar. Uzun zaman duran kılçıklar eriyene kadar batan kişide zarara yol açabilir. Sosyal yaşamını ve beslenme sorunlarınada dahilinde getirir. Büyük kılçıkların nefes alıp verme de bile zorluk çıkarttığı hepimiz tarafından bilinir. Boğazınızı rahatsız eden ve kısa sürede geçmeyen kılçıklardan kurtulmanız için kesinlikle doktorunuza başvurmanız gerekir.


Kılçık Batması Nasıl Çıkarılır?

 • Boğaza batan kılçık nefes alıp vermeyi güçlendirmesi halinde boğaza takılan her cisim için uygulanan Heimlich manevrası uygulanır.
 • Küçük boylu ve tedavisi güç olmayan kılçıklar için su içmek veya ekmeği çiğneyerek yutmak işinizi görebilir. Bu tarz işlemlerin sonuç vermemesi durumunda kıvamlı yiyecekler yutulabilir. Kıvamlı yiyeceklere örnek olarak; domates tercih edilebilir.
 • Batan kılçığın rahatsız etmesi durumunda kesinlikle doktora gitmelisiniz. Doktor cımbız benzeri bir alet ile batan kılçığı çıkartacaktır.

Heimlich Manevrası Nedir, Nasıl Uygulanır?

Nefes alamama ve boğulma vb. olaylarda uygulanan bir teknik olan Heimlich manevrası, özellikle yemek yerken boğaza tıkanan yiyeceklerin çıkartılmasında uygulanır. 1-5 yaş grubu çocuklarda ele alınan nesnelerin yutulmasında da uygulanan bir tekniktir. Heimlich manevrası çok işe yarayan bir uygulamadır.

Boğaza takılan yiyecek, kılçık batması veya yanlışlıkla yutularak takılan nesneler nefes alıp vermeyi zorlaştırır bu sebebledir ki bir vakit sonra oksijen yetersizliği sebebiyle yüz morarmaya başlar.  Bu durumlarda müdahale gecikirse maruz kalan kişi bilincini kaybeder. 5 dakika içerisinde müdahale edilmez ise maruz kalan kişiyi ölüme kadar götürebilir. Balık kılçığı batması durumunda nefes alıp vermekte güçlük çeken kişiye uygulanması gerekir.

Batan kılçığın büyük veya küçük olması, başka bir cisim boğulma ya da nefes almakta güçlük çekme gibi durumlar oluşmasında yapılması gereken şeyler şunlardır;

 • Boğazına birşey takılan kişinin öne eğilmesi ve arkasına geçilmesi gerekir.
 • Elinizi yumruk yapın.
 • Ellerinizi hastaya doladıktan sonra yumruk yapılan elin üstüne diğer eli koymalı ve yumruyu kaburgaların arasında yani göbeğin üst bölgesine yerleştirmelisiniz.
 • Yumruğunuzu kedinize doğru kuvvet uygulayarak yukarıya çekerek işlemi bitirebilirsiniz.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Osman
  1 sene önce

  Faydalı bilgiler, teşekkürler …

  22
  yorum beğen
 • ÇınarKaran
  2 sene önce

  Ben sert şeyler yiyerek çıkarmayı deniyorum bi 30 dakkka oldu çıkmadı yapçak bişeyim yok yardım edin ve aile büyüklerime sorucam olmadı röntgen yada doktorlar napçaksa

  58
  yorum beğen
 • Nejla
  3 sene önce

  Yorumlardaki herseyi denedim sonuç alamadım. Ama annem PATLAMIŞ MISIR deneyelim deyince çok ağzımda yumuşatmadan iyicene çiğnemeden yuttum ve mucize gibi geçti kılçık batması. Deneyin? dua edin?

  79
  yorum beğen
 • irem
  3 sene önce

  yemek yerken solunum boruma kaçtı 2 gün oldu acile gidicem virüsten dolayı gidemiyorum artık nefes te zor alıyorum ne yapcam bir yardım edin lütfen canım acıyor

  80
  yorum beğen
 • irem
  3 sene önce

  yemek yerken solunum boruma kaçtı 2 gün oldu acile gidicem virüsten dolayı gidemiyorum artık nefes te zor alıyorum ne yapcam

  70
  yorum beğen
 • Iyi Yardimsever Adam
  3 sene önce

  Oncelikle gecmis olsun. Benimde basima geldi bugun dilimin sol alt kosesinde (kucuk dilimin yanlarinda biyeri) kilcik saplandi 3,4 saatir cok rahasiz etti, cok buyuk olmadigindan dolayi doktora gitmedim ve yemek yeme veya nefes alip vermede bi sikinti da yoktu. Kendim ilk once ellerimi yikayip sabunlu su ile ve sonrasinda sirke ile yikadiktan sonra parmagimi azima sokup cikartmayi denedim( siz bunu buyuk kilcik parcasinda denemeyin) sonra dis fircasini sirkeyle yikadiktan sonra aynen dislerimi fircalar gibi o saplanan yere ulasmaya calistim ama o da pek sonuc vermedi sanirsam. 2 yemek kasigi karbonat ve sirkeyi kombineleyip tepkimeye gectikten 5,10 saniye sonra gargara yaptim. Biraz hafifler gibi oldu. Sona biraz arayla muz yedim biraz bal yedim ekmek icini cigneyerek veya buyuk parcalar yutarak onu denedim, biraz oksurmeye calistim 3,5 defa simdi biraz daha iy,i ilk 2,3 saat cok fenaydi herkeze gecmis olsun. Basina gelen bilir, acil sifalar dilerim. Allah dusmanimin basina getirmesin. Yarin 1,2 yemek yasigi ve biraz daha ekmek ici yiyecem biraz gecmezse muz ve bal falan da iyi geliyor onlari da kombinlerim. IHLAMUR cayi da iyi geliyor diyorlar evinde olan denesin ben yarina onu da icerim biraz tahris oldu sanirsam rahatlasin. Herkeze gecmiso olsun tez zamanda InsAllah.

  63
  yorum beğen
 • Seda
  3 sene önce

  Kılçık battı 10 gün önce batarken çok acımıştı ekmek vs şeyler yedim acısı gitti fakat 10 gündür yutkundukça bişeyin olduğunu hissediyorum gıcıklanıyor boğazım ne yapmalıyım

  83
  yorum beğen
 • Mazlum Yılmaz
  3 sene önce

  Hocam ne olur bana cevap verin
  5 ay önce antalya da balık yedim ama sanırım balık kılçığı yanlışlıkla boğazıma kaçmış olabilir halen yutkunmada zorlanıyorum boğazım ağrıyor doktora gidiyom kan tahlile bakıp gönderiyor giderek ağrılarım devam ediyor nefes almaktan zorlanıyorum ne yapabilirim sizce balık kılçığı 5 ay süre ile boğazda kalabilir mi

  72
  yorum beğen
 • Umut
  3 sene önce

  Bir kaç saat oldu hala çıkmadı kılçık her şeyi denedim bir tek heimlich manevrası kaldı onu da şimdi yapcam

  78
  yorum beğen
 • kerim sert
  3 sene önce

  ne kadar zamanda balık kılçığı erime yapar

  145
  yorum beğen
 • kerim sert
  3 sene önce

  10 gündür balık kılçığı rahatsız ediyor dr gittim kamera ile baktı kılçık yok dedi film çektirmem gerek ne yapmalıyım

  116
  yorum beğen
 • Büşra
  3 sene önce

  Boğazımda kilcik batti ne denediysem olmadi acile gittim doktor göremedi gargara verdi oda ise yaramadi

  117
  yorum beğen
 • Emrah budayan
  4 sene önce

  Bogazuma kılık battı ve 3 gün oldu çok rahatsız ediyor ne yapmaliyim

  168
  yorum beğen
  • DENİZ
   3 sene önce

   Tohtoura gid

   112
   yorum beğen
 • NeaR
  6 sene önce

  Çok zor kılçık batması . Yararlı bir bilgi olabilir . Şahsen ben dikkat ediyorum

  157
  yorum beğen