Kapat

Kılçık Batması Nasıl Çıkarılır

Anasayfa
Sağlık Kılçık Batması Nasıl Çıkarılır

Balık keyfini bozan en olumsuz durumlardan birisidir kılçık batması. Toplumda balık yemeye olumsuz bakan kişilerin asıl sebebi kılçık batmasıdır. Çoğunluk kılçık batması riskinden dolayı balık yemeyi tercih etmiyorlar. Ciddi sağlık problemlerine yol açabilen kılçık batması caydırıcı bir etkiyede sahiptir. Balıkta bulunan vitaminler insan vücudu için çok önemli olsa da yenilirken dikkatli olunması gereken bir besindir. Bilhassa çok kılçıklı ve kalın kılçıklı balıklar yenilirken çok dikkatli olmak gerekir.

Kılçık Batması Nelere Sebep Olur?

Yemek yerken boğaza takılan cisimlerin içinde en çok rastlanan kılçıklardır. Kalsiyum oranı yüksek olan ve kemiksi bir yapıya sahip kılçıklar, röntgen çekilmesiyle beraber kolaylıkla tespit edilebilir. İnce kılçık yapısına sahip balıklarda dansite oranı düşük olur. Batan kılçığın çıkartılamaması durumunda derinlere girmesi bir çok sorunlara sebep olabileceği için hemen çıkartılması gerekir.

 • Kılçık batması durumunda yumuşak, yoğun kıvamda yiyecek tüketerek kılçığın boğazdan geçirilmesini sağlamak büyük sorunlara sebep olabilir. Bu durum sıklıkla çok kılçıklı balık türlerinin ayıklanmadan yenilmesi ve küçük balık türlerinde görünür. Bilindiği üzere tatlı su balıkları sık kılçıklı ve daha ince kılçık yapısına sahiptir. Yenilirken çok dikkat edilmesi gerekir.
 • Akciğer arasında bulunan boşluklarda iltihap oluşması, ana atardamar yırtığı ve boyun apsesi gibi ciddi sorunlar son derece öneme sahiptir.
 • Uzun ve büyük olan kılçıklar batan kişinin boğazına çok fazla zarar verebilir. İnce ve küçük yapıya sahip kılçıklar çoğu zaman basit yöntemlerle boğazdan geçirilmeye çalışırken daha büyük sorunlara yol açar. Uzun zaman duran kılçıklar eriyene kadar batan kişide zarara yol açabilir. Sosyal yaşamını ve beslenme sorunlarınada dahilinde getirir. Büyük kılçıkların nefes alıp verme de bile zorluk çıkarttığı hepimiz tarafından bilinir. Boğazınızı rahatsız eden ve kısa sürede geçmeyen kılçıklardan kurtulmanız için kesinlikle doktorunuza başvurmanız gerekir.


Kılçık Batması Nasıl Çıkarılır?

 • Boğaza batan kılçık nefes alıp vermeyi güçlendirmesi halinde boğaza takılan her cisim için uygulanan Heimlich manevrası uygulanır.
 • Küçük boylu ve tedavisi güç olmayan kılçıklar için su içmek veya ekmeği çiğneyerek yutmak işinizi görebilir. Bu tarz işlemlerin sonuç vermemesi durumunda kıvamlı yiyecekler yutulabilir. Kıvamlı yiyeceklere örnek olarak; domates tercih edilebilir.
 • Batan kılçığın rahatsız etmesi durumunda kesinlikle doktora gitmelisiniz. Doktor cımbız benzeri bir alet ile batan kılçığı çıkartacaktır.

Heimlich Manevrası Nedir, Nasıl Uygulanır?

Nefes alamama ve boğulma vb. olaylarda uygulanan bir teknik olan Heimlich manevrası, özellikle yemek yerken boğaza tıkanan yiyeceklerin çıkartılmasında uygulanır. 1-5 yaş grubu çocuklarda ele alınan nesnelerin yutulmasında da uygulanan bir tekniktir. Heimlich manevrası çok işe yarayan bir uygulamadır.

Boğaza takılan yiyecek, kılçık batması veya yanlışlıkla yutularak takılan nesneler nefes alıp vermeyi zorlaştırır bu sebebledir ki bir vakit sonra oksijen yetersizliği sebebiyle yüz morarmaya başlar.  Bu durumlarda müdahale gecikirse maruz kalan kişi bilincini kaybeder. 5 dakika içerisinde müdahale edilmez ise maruz kalan kişiyi ölüme kadar götürebilir. Balık kılçığı batması durumunda nefes alıp vermekte güçlük çeken kişiye uygulanması gerekir.

Batan kılçığın büyük veya küçük olması, başka bir cisim boğulma ya da nefes almakta güçlük çekme gibi durumlar oluşmasında yapılması gereken şeyler şunlardır;

 • Boğazına birşey takılan kişinin öne eğilmesi ve arkasına geçilmesi gerekir.
 • Elinizi yumruk yapın.
 • Ellerinizi hastaya doladıktan sonra yumruk yapılan elin üstüne diğer eli koymalı ve yumruyu kaburgaların arasında yani göbeğin üst bölgesine yerleştirmelisiniz.
 • Yumruğunuzu kedinize doğru kuvvet uygulayarak yukarıya çekerek işlemi bitirebilirsiniz.

“Kılçık Batması Nasıl Çıkarılır” üzerine 1 yorum

 1. NeaR says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.