arama

24 – 28 Ağustos 2015 Piyasası Haftaya Bakış Analizi

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

EURUSD ANALİZİ

 • 1.0820 destek noktası, 27 Mayıs 2015 tarihinden beri kırılamadı,
 • 1.0820 seviyesinden güç alan EURUSD paritesi, 45 günlük üssel hareketli ortalamayı test etti.
 • 45 günlük üssel hareketli ortalama üzerinde günlük kapanış gerçekleştiren parite, yukarı yönlü çıkışlarını 135 günlük üssel hareketli ortalamaya taşıdı.
 • 135 günlük üssel hareketli ortalama üzerinde günlük kapanış gerçekleştiremediği için dönüş kaydeden parite, bu düşüşlerini 45 günlük üssel hareketli ortalama ile sınırlandırdı.
 • 45 günlük üssel hareketli ortalama üzerinde günlük kapanışlarını sürdüren parite tekrar 135 günlük üssel hareketli ortalamayı test etti.
 • 135 günlük üssel hareketli ortalama üzerinde günlük kapanış gerçekleştiren EURUSD, yukarı yönlü çıkışını 1.1310 seviyesine kadar sürdürdü ve analizin hazırlandığı şu sıralar 1.1300 seviyesine yakın seyrini sürdürmektedir.

Yukarıda maddeler halinde paylaştığımız açıklamalar, son zamanlarda EURUSD paritesi üzerinde net bir şekilde gözlemlediğimiz ve özellikle haftalık bültende değindiğimiz teknik çalışmalardır. Özellikle son madde, haftanın son iki işlem gününde gerçekleştirilen fiyat hareketleri olarak ayrıca ele alınacaktır.

Günlük grafiği incelediğimizde uzunca bir süredir düşüş trendinin varlığından söz etmekteydik. Bu baskıyı oluşturan ana temel maddeler, Dolar Endeksindeki güçlü tutum, FED’in faiz artırımı konusundaki ısrarcı tutumu ve Euro bölgesindeki sorunların devam ediyor olması şeklinde sıralayabiliriz. Son zamanlarda FED’in faiz artırımı konusunda istekli ancak zamanlama konusunda kararsız kaldığını, bu düşüncenin Dolar Endeksinde önemli satışlar oluşturduğunu ve Euro bölgesindeki sorunların şuan için konuşulmuyor olması, EURUSD paritesinin düşüşlerini sınırlaması ve önemli yükselişler kaydetmesine neden oldu. İşte tam da bu aşamada görünümde bir değişiklik mi oluyor sorusunun cevabını aramaktayız.

EURUSD32-600x299 1

 

Yatırım kararı verirken vadelere önem vermek ve bu hususları göre stratejiler belirlemek önemlidir. Örneğin, 45 günlük üssel hareketli ortalama üzerinde kısa vadeli alıcılar etkinken, 200 günlük üssel hareketli ortalama altında orta vadeli satıcılar ön planda görülmektedir. Burada yatırımcıların al ya da sat kararı verirken bu hususlara uygun şekilde stratejilerde yer alması sermaye yönetimi adına kritik bir adımdır.

Teknik beklentilere geçecek olursak iki farklı senaryo üzerinde duracağız ve bu senaryoları kısa ve orta vadeli olarak ifadelendireceğiz.

Kısa vadeli olarak;

45 günlük üssel hareketli ortalama şu sıralar kısa vadeli yükseliş çizgisinin alt noktasıdır. 1.1065 seviyesinde güncelliğini koruyan bu ortalama üzerinde günlük kapanışlarına devam etmesi, kısa vadeli yükselişlerin etkisini sürdürmesine katkı sağlayabilir. Bu düşünce yapısı, 1.1375 – 1.1455 ve 1.1530 gibi rakamların hedeflenmesine katkı sağlayabilir.

Orta vadeli olarak;

Kısa vadeli yükseliş baskısı ön planda görülse de orta vadeli olarak 200 günlük üssel hareketli ortalama (1.1427) ile 1.1455 – 1.1530 bölgesi önemlidir. Özellikle bu bölgelere doğru gerçekleştirilecek kısa vadeli yükselişler, orta vadeli satış fırsatı olarak değerlendirilebilir. Bu bağlamda da 200 günlük üssel hareketli ortalama ile 1.1530 arasında kalan bölüm, orta vadeli satıcıların ilgisini çekebilecek bir bölgedir.

Yeni haftada hangi makro-ekonomik gelişmeler dikkat edilecektir?

 • Haftanın ilk işlem gününde ABD bölgesinden FOMC üyesi Lockhart’ın konuşması,
 • Haftanın ikinci işlem gününde Euro bölgesinden Alman IFO iş ortamı endeksi ile ABD bölgesinden Tüketici Güveni ve Yeni Ev Satışları verileri,
 • Haftanın üçüncü işlem gününde Dayanıklı & Çekirdek Dayanıklı Malların Siparişleri ve Ham Petrol Stokları verileri ile FOMC üyesi Dudley’in konuşması.
 • Haftanın dördüncü işlem gününde Euro bölgesinden M3 Para Arzı ile ABD bölgesinden İstihdam Talepleri, Öncü GDP ve Beklemedeki El Ev Satışları verileri,
 • Haftanın son işlem gününde Euro bölgesinden Almanya ve Fransa CPI ile ABD bölgesinden gelecek Kişisel Gelir-Giderler ve Michigan Hassasiyeti verileri, dikkatle takip edilecektir.
 • 27 Ağustos Perşembe günü başlayacak ve 3 gün sürecek olan Jackson Hole toplantısı, mevcut haftanın son iki işlem gününü ve hafta sonunu kapsayacağı için özellikle haftanın kapanışı ve yeni haftanın açılışına dikkat edilmelidir.

NOT: EURUSD paritesinin seyri için Dolar endeksinin performansı yakinen incelenmelidir. Özellikle de 97.05 seviyesi altında hareketlerini sürdüren Endeks, Fibonacci %100 ve %161.8’lik expansion hedeflerine ulaşmak isteyebilir. Bu tutum, EURUSD paritesindeki yukarı yönlü kritik bölgeye doğru ulaşma ihtimallerini kuvvetlendirmektedir. Bu nedenle de özellikle yeni hafta içinde endeks performansı yakinen incelenmelidir.

Dolar-Endeksi9-600x281 2

GBPUSD ANALİZ

Karar Zamanı!

GBPUSD paritesi için 1.5675 seviyesinin öneminden ve bu seviyeye göre gerçekleşecek günlük kapanışlara göre 1.58 – 1.60 mı yoksa 89 günlük basit hareketli ortalamayı mı hedefleyecek sorusunun cevabından bahsetmeye çalışıyoruz uzunca bir süredir. Grafiği değerlendirdiğimizde 89 günlük basit hareketli ortalama üzerinde devam ettirdiği günlük kapanışlar aslında 1.5800 başta olmak üzere 1.5930 – 1.6040 ve 1.6185 gibi rakamların hedeflenmesi için önemli bir sinyal olarak görülmektedir. Ancak paritenin bu aşamada 1.5675-1.5715 bölgesi altında günlük kapanışını sürdürmesi, ayrıca İngiltere’den gelen veri sonuçlarının ilgili yükselişleri desteklememesi, mevcut yükseliş düşüncesinin zarar görmesini sağlamaktadır. Bu aşamada yukarıda yer verdiğimiz hedeflerin test edilebilmesi için ilgili bölge üzerinde günlük kapanışlara ihtiyaç olduğunu unutmayalım. Ancak bu şart sağlanırsa yukarıdaki hedefler test edilebilir. Aksi takdirde 89 günlük basit hareketli ortalamaya doğru geri çekilmeler görülebilir. Özellikle yükselişler sonlandı artık düşüşler devam edebilir diyebilmek içinde 89 günlük basit hareketli ortalama altında günlük kapanışa ihtiyaç olduğunu unutmayalım. İlgili ortalama şu sıralar 1.5515 seviyesinde geçmektedir.

GBPUSD32 3

HAM PETROL ANALİZİ

Geride bıraktığımız hafta, Petrol fiyatlarının bu zamana kadarki süreçte düşüşüne neden olan temel faktörler üzerinde durmuş ve bu düşünceleri teknik beklentilerle desteklemiştik. Özellikle de çok düştü artık almalıyız şeklinde bir yaklaşım içerisinde yer alınmasının riskli olduğunu, MACD, RSI, Momentum, CCI göstergeleri aşırı alım bölgesinde olsa da alış sinyali vermediği için dikkatli olmamız gerektiğini vurgulamıştık. Son olarak da aşağı yönlü baskıların 40$ seviyesinin altındaki fiyatlamalar açısından sürpriz olarak değerlendirilmemesi gerektiğini ifade etmiştik.

Ham Petrol, yeni hafta içerisinde 43.36 – 40.49 seviyeleri arasında sakinliğini korudu ve haftanın son işlem gününde şu sıralar 40.95 seviyesine yakın seyrini sürdürmektedir.

Teknik olarak Ham Petrol fiyatını değerlendirecek olursak aşağıdaki beklentiler güncelliğini korumaktadır. Özellikle 40$ seviyesi altında gerçekleşecek olası fiyatlamalar, satıcılı seyrin daha da agresifleşmesine katkı sağlayabilir.

 • 56 seviyesi altında uzun vadeli düşüş beklentisi devam etmektedir.
 • 08 seviyesi altında orta vadeli düşüş beklentisi devam etmektedir.
 • 50 seviyesi altında kısa vadeli düşüş beklentisi devam etmektedir.

Ham-Petrol33

Çin ve global ekonomilerde büyümeye ilişkin kaygıların artması nedeniyle Avrupa ve ABD borsalarında bu hafta önemli kayıplar görüldü. S&P500 endeksi 2103.25 seviyesinden başlattığı satış baskısıyla 40 haftalık üssel hareketli ortalama ve yükseliş trendinde kanalın alt noktası altına sarkmasına neden oldu. Haftanın son işlem gününde şu sıralar 2024 seviyesine yakın seyrine devam eden endeks için önemli bir karar aşamasındayız diyebiliriz.

Ne yapmalıyız?

40 haftalık üssel hareketli ortalama ve yükseliş trendinde kanalın alt noktası altına sarkması yükseliş trendi sonlandı şeklinde mi yorumlanmalı yoksa hala daha 40 haftalık düzeltilmiş hareketli ortalama üzerinde kaldığı için temkinli davranmayı sürdürmeli miyiz?

Genel görünümü değerlendirdiğimizde aşağı yönlü baskılardaki istek dikkat çekici. Bu aşama da yükseliş trendinin sonlandığını ve düşüşlerin daha etkili olabileceği kararını verebilmek için 40 haftalık düzeltilmiş hareketli ortalama altında haftalık kapanışa ihtiyaç vardır. Ancak bu şart sağlanırsa satıcılı seyir hızlanır ve daha önceki sert düşüşün ardından toparlandığı bölge olarak kaydedilen 1810 desteğine ulaşabilir. Aksi takdirde yani 40 haftalık düzeltilmiş hareketli ortalama üzerinde kalmayı sürdürmesi durumunda yükseliş trendi etkisini sürdürmek isteyebilir. Bu da 40 haftalık üssel hareketli ortalama ile düşüş çizgilerinin birleştirildiği üst nokta olarak kaydedilen 2085 seviyesi hedeflenebilir.

Özetlersek, yeni kararlar almak için aceleci davranılmaması gerektiğini, 40 haftalık düzeltilmiş hareketli ortalamaya göre gerçekleşecek haftalık kapanışın mevcut trendin değişip değişmediğini görebilmek için takip edilmesi gerektiğini ifade edebiliriz.

 

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI