Kapat

‘ Ölen bir kadının nakledilen rahminden doğan bebek ‘

Anasayfa
Haberler ‘ Ölen bir kadının nakledilen rahminden doğan bebek ‘

Brezilya’nın São Paulo şehrinde, ölmüş bir kadının nakledilen rahminden bir bebek doğdu. Doktorlar tıp dergisi The Lancet’de bunun ilk kez olduğunu ve büyük bir Tıbbi ilerlemeden söz ettiklerini söylüyorlar.

 Daha önce, bebekler, genellikle bir akraba ya da arkadaştan hayatta olan bir donörün nakledilmiş bir rahminden doğmuşlardı. Dr. Tommaso Falcone, “Normalde rahime bağış yapan kişi için her zaman bir risk vardır” diye açıklıyor. “Ama şimdi bu risk küçük.”

  

Şu an bir bebeği olan 32 yaşında ki psikolog bir kadın, rahmi olmadan doğmuştu, ancak yumurtalıkları sağlıklıydı. Eylül 2016’da on saatlik bir operasyon geçirdi. İçine, 45 yaşında vefat eden bir kadının rahmi nakledilmişti. Beyin kanamasıyla hayata gözlerini yuman donörün üç çocuğu vardı ve hala fonksiyonlarını yitirmeyen bir rahme sahipti.

Organ toplamda yaklaşık sekiz saat buzda saklandı ve doktorlar kan akışını minimumda tutmaya çalıştılar. Doktorlara göre, bu başarılı işlem organın ne kadar dirençli olduğunu ve diğer nakiller için olasılıklar sunduğunu gösteriyordu.

Psikoloğun vücudu , yeni organı kabul etti ve bir süre sonra tekrar düzenli bir adet kanaması geçirdi. Nakilden yedi ay sonra, doktorlar rahime bir embriyo yerleştirdi ve kadın hamile kaldı. Kadın normal bir hamilelik geçirdi ve 35 hafta sonra 2,5 kilo ağırlığında ki bebek Sezaryen ile alındı. Anne de bebek de şimdi çok sağlıklı ve çok mutlular.

 

 

Çeviren

Pınar Ünal

https://nos.nl/artikel/2262163-baby-geboren-uit-getransplanteerde-baarmoeder-overleden-vrouw.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.