arama

18 Mart – Çanakkale Zaferi

Çanakkale Zaferi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Çanakkale Zaferi

Tarihteki ve ulusal varoluşumuzdaki yeri 3 Kasım 1914 – 18 Mart 1915 tarihleri arasında Çanakkale Boğazı’nda vuku bulan bir seri deniz savaşlarıyla Gelibolu Yarımadası’nda 25 Nisan 1915 – 8/9 Ocak 1916 tarihleri arasında yapılan kara savaşları, Türk tarihinin en şerefli sayfalarını dolduran birer zafer destanıdır. Kara ve deniz savaşları sonucunda iki taraf da çok ağır kayıplar vermiştir.

Çanakkale Zaferini, büyük Türk Ulusuna, Atatürk gibi ulu ve dahi bir liderin öncülüğünde kahraman ve korkusuz askerlerimiz hediye etmiştir. Türk bağımsızlık savaşının temelleri, Çanakkale’nin sularında, Conkbayırı’nda ve Anafartalar’da atılmış, bu zaferler Türk Kurtuluş Savaşına meydan hazırlamıştır.

Çanakkale Boğazı’nı denizden aşıp İstanbul’a giremeyen İtilaf Devletleri, 25 Nisan 1915’ten başlayarak 8-9 Ocak 1916’ya kadar süren şiddetli Çanakkale kara savaşlarında durdurulamasaydı, Birinci Dünya Savaşında Çarlık Rusyası en kısa yoldan müttefiklerinin yardımlarına kavuşacağı için yıkılmayacak, muhtemelen Ekim 1917 Bolşevik İhtilali de olmayabilecekti. Bu durumda Almanya’nın yenilgisi hızlanacak ve 1. Dünya Savaşı belki de 1915’te sona erecekti. Çanakkale Zaferi ise harbin 4 yıl sürmesine, üç imparatorluğun (Osmanlı, Çarlık ve Avusturya/Macaristan İmparatorlukları) tarih sahnesinden silinmesine neden olmuştur. Gelibolu Yarımadası’nda düşmana kesin darbeler vurarak onları yenilgiye uğratan Alb. Mustafa Kemal’in Anafartalar tepesinde yaktığı zafer meşalesi, Kurtuluş savaşımızın da yolunu aydınlatmıştır.

Çanakkale Zaferi

Çanakkale Zaferi – 18 Mart 1915

Böylece 18 Mart deniz zaferimizi taçlandıran 25 Nisandan sonraki kara savaşlarında, Mustafa Kemal’in etkin liderliği sayesinde kazanılan zaferlerin, ulusal tarihimize ve dünya tarihine yön veren etkin rolünü yukarda belirtilen noktalarda toplamak mümkün olmuştur. “Havada mermilerin çarpıştığı” savaş, tarih boyunda en şiddetli ve yıkıcı savaşlar arasında yer almış, dünya devletlerine Türk gücünü ve azmini birkez daha göstermiştir.

Büyük ve ulu zaferimiz, 18 Mart, Çanakkale Zaferi, 101. yılında kutlu olsun!

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI