arama

İnstagram Üzerine Betimleme

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Yazıma ilk olarak instagram nedir niçin kullanır ile başlamak istiyorum. İnstagram;akıllı telefonlarda kullanılan bir fotoğraf ve video paylaşım uygulamasıdır. Çektiğiniz sıradan fotoğrafların üzerinde pratik bir şekilde çeşitli filtreler kullanarak şahane görünüme sahip fotoğraflar elde edebiliyoruz.

Ama maalesef şuan ki instagram tümüyle amacından saptırılmıştır. Artık kızların evcilik oyunları oynadığı,erkeklerin kaslarını arabalarını ve paralarını göstermeye çalıştığı bir takım gösteriş meraklısı insanların yediğini yemediğini, içtiğini içmediğini hunharca insanların gözüne soktuğu bir dijital platform haline gelmiş durumda.

Eskiden babişkosunun prensesi olarak büyütülen kızlarımız sosyal çevrelerine ne kadar mükemmel bir prenses olduğunu gösteriyorlar bu platformda. Bir kaç kız varlığından habersiz erkeklerinde türediği ve barındığı bu platformda kendini prenses sanan kızlarımıza alkış tutarak bu hastalıklı instagram döngüsünü devam ettiriyorlar. Kendini prenses sanan bu kızlarımızın attığı en saçma fotoğraf karesine bile tonlarca beğeni ve yorum yapan bu erkeklerimiz çağımızın ağır bir salgını olan prenses sendromunu daha da azdırmış durumda. Aynı şekilde karakterine, kültürüne güvenmeyip tek birikimi olan parasına sırtını yaslayıp bu platformun ekmeğini yiyen erkeklerimizi de göz ardı etmemek lazım. Bu erkeklerimizin instagram hesabına girdiğimizde paylaşımlarının çoğunun lüks arabalarının önünde olduğunu yada elinde starbucks bardağını ve kocaman marka saatini masasında ise tek mal varlığı olan sigarası, zippo çakmağı ve araba anahtarını görmeniz tabiki mümkündür. Bunların amacı sabahtan akşama kadar mekan mekan gezip paylaşım yaparak ortam kurmaya çalışmak ve belkide kendi deyimleriyle ”bir kaç kız düşürmek”

Birde her cuma türeyen ”sonradan hacı” olanlarımız var. Bunları yılın onbir ayı her türlü içkili mekanda, eğlence yerlerinde yanlarında 4 5 kadınla görüp  bir ay olan Ramazan ayımızda ”Hayırlı Ramazanlaaaarr” paylaşımlarıyla görebilirsiniz. Bu insanlarımız bu ayda instagramda günah çıkarırlar. ”Sahurda biz” ”Ezanın okumasına kaç dakika kaldıııııııııı?” ”Bugünde çok müslümanım maşallah” paylaşımlarıyla bir ay günah çıkarma seansları devam eder. Birde bunlara her cuma cuma mesajı atanlar eşlik eder. Bu iki tür aynı kategoride yer almaktadır.

Tabiki sırf instagrama story atmak için evlenenleri unutmamak lazım. Tabi ben o 4656226 tane storyleri görünce öyle düşünüyorum. Sanırsın storyde paylaşmak için düğün yapıyor. İnstagramlık pozlar, Bride’li paylaşımlar hoba al sana insanları kıskandırmak için 6416522 tane fotoğraf. ”Bakın ben bride oldum buda gelinliğim, bunları hiç sevmiyorum ama instagramlık fotoğraf için nedimem olmak zorundalar, bakın buda kocişkom. Biz şimdi evlenicez sonra ”honeymoon” tagını kullanarak milyonlarca fotoğraf paylaşıcaz yetmicek kocişkoma yaptığım sunumları paylaşıcam her akşam ohh ne güzel. Birde bebişko yapıcaz. Biyografime kocişkosunun karişkosu, bebişkosunun da annişkosu yazıcam ay çok heyecanlıyım.” Yazarken bile fenalık geçirdiğimi söyleyebilirim.

Kısaca toparlayacak olursam maalesef bazı insanlar instagram dediğimiz bu sosyal platformda kendilerine yalan bir dünya inşa edip mutsuz hayatlarından kaçmak için kullanır oldular. Artık kimse saygı, sevgi ve takdir peşinde değil beğeni peşinde ve bu çok acı. Hemen hemen herkesin beğeni peşinde olması kompleksli olmaktan başka bir şey değil ve maalesef bu kadar kompleks her bünyeye fazla.

Son olarak sizi seviyorum, bünyelerinize iyi davranın. Hayatınızı sadece siz sevin başkalarına sevdirmek için uğraşmayın, iyi günler efendim.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI