arama

2015 LYS tercih sonuçları açıklandı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Yüzbinlerce öğrencinin merakla beklediği LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) tercih sonuçları ÖSYM’nin resmi internet sayfası üzerinden erişime açıldı.

Üniversitelere yerleştirme sonuçları açıklandı. Adaylar yerleştirme sonuçlarını ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle öğrenebilecek.

ÖSYM’nin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, yükseköğretime sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar ile 15 Mart 2015’de yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve 13-14-20-21 Haziran 2015 tarihlerinde yapılan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre, adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, 2015-ÖSYS yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemleri tamamlandı.

Adaylar yerleştirme sonuçlarını ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecek. Yerleştirme sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

2015-ÖSYS merkezi yerleştirme sonuçları ile bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Ağustos 2015’de ilgili üniversiteler tarafından yapılacak. Adayların kayıt için yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekiyor. Devlet üniversitelerinde isteyen öğrenciler için elektronik kayıtlar, 28 Temmuz-5 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılacak.

Devlet yükseköğretim kurumları, dileyen öğrenciler için e-devlet kapısından kaydolma imkanı sunacak. Elektronik kayıt, öğrenci için zorunlu olmayıp isteğe bağlı olacak. Elektronik kaydı tercih etmeyen veya zorunlu nedenlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler, yerleştiği yükseköğretim kurumuna başvuracak. Elektronik kayıt işlemi, 2015-2016 öğretim dönemi için ÖSYM’den temin edilecek yerleşen verisi içerisindeki öğrencileri kapsayacak. ÖSYM yerleşen verisine YÖKSİS üzerinden erişilebilecek.

Yerleşen adaylar, e-devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden kayıt işlemleri yapabilecekler.

Sonuçların ardından süreç nasıl işleyecek?

Bugün açıklanan LYS 2015 ile birlikte zorlu ve bir o kadar da heyecanlı olan sınav ve tercih maratonu tamamlandı. Şimdi ise yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptırma hakkı kazanan öğrenciler için kayıt dönemi başlıyor. Açıklanan yerleştirme sonuçlarına göre üniversiteye kayıt hakkı kazanan öğrenciler 28 Temmuz Salı gününden başlayarak 5 Ağustos Çarşamba gününe kadar devlet üniversitelerine kayıt yaptırabilecek. Özel üniversitelere ise kayıtlar 3-7 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI