arama

Çin Dünya Dışı Yaşamı Araştırıyor

Çinden Dünyanın En Büyük
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Dünyanın en büyük radyo teleskobu

Dünyanın en büyük radyo teleskopu için geri sayım başlıyor! Çin’in Guizhou bölgesinde kurulmakta olan 500 metrelik açıklığa sahip küresel teleskop (FAST) doğal olarak oluşmuş, kâse biçimli bir vadiye inşâ ediliyor. Herhangi bir kasaba veya şehirden uzak bir yerde bulunuyor ve böylece çevre yerlerde yaşayan insanların radyo dalgalarından oldukça az etkilenmesi umuluyor. Bittiğinde ise yarım kilometre genişliğindeki çanak evrenin sırlarını arayacak ve dünya dışı akıllı yaşam izleri için gökleri tarayacak.

Çinden Dünyanın En Büyük

En Büyük Radyoteleskop

Teleskobun reflektörü 500 metre çapında ve içinde yaklaşık 4500 panel bulunacak. Her panel bir üçgen şeklinde ve her biri 11 metre uzunluğunda olacak. Önümüzdeki yıl bittiğinde ise dünyanın en büyük radyo teleskobu olarak yerini alacağı öngörülüyor. Puerto Rica’nın Arecibo Gözlemevi’ndeki 300 metre çapındaki teleskobu da büyüklüğü ile geçmiş olacak. Yeni inşa edilecek teleskobun, uzaya Aricebo’dan üç kat daha fazla derine inebileceği de beklentiler arasında.

Çin Astronomi Birliği’nin genel müdürü olan Wu Xiangping, “Daha hassas bir teleskoba sahip olarak, daha zayıf ve daha uzak radyo mesajlarını da alabileceğiz. Galaksinin dışındaki akıllı hayatı aramada bize yardım edecek ve evrenimizin başlangıcını araştırabileceğiz” diye konuştu.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI