arama

Geçmişten Bugüne Microsoft

win95
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Dünden Bugüne Microsoft

Microsoft şirketi hakkında merak ettiklerinizi biliyor ve sizler için cevapları bu yazımızda kesitler halinde derleyip siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz..


Microsoft Corporation Windows ve Xbox gibi ürünleriyle tanınan, ABD merkezli büyük yazılım ve bilişim şirketidir.

windows-95

Şirket 1975 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington eyaletindeki iki üniversite öğrencisi tarafından kurulmuştur. Bu iki öğrencinin sloganı ise “her ev ve her masada bir bilgisayar”dı.

Microsoft Windows

Bill Gates – Microsoft

Gates ve Allen işbirliği ile 1972 yılında geliştirilen ilk bilgisayar, şehir trafik sayaçları bilgilerini okumak için trafik mühendisleri  tarafından kullanıldı. Bu bilgisayar kısa sürede başarılı oldu ve ünü tüm ülkede yayıldı. Bu icat Microsoft’un önünü açan bir teknoloji oldu.

İlk Bilgisayar

İlk Bilgisayar – Microsoft

Microsoft’un ilk ürünü 1975 yılında piyasaya sürdüğü Altair 8800 için programlama dili olarak görülen BASIC oldu. Açılımı Beginner’s All-Purpose Symbolic Instruction Code (Yeni başlayanların her işe yarayan simgesel öğretim kodu) olan programlama dili yoğun ilgi gördü.

BASİC nedir

Basic Programlama – Microsoft

Microsoft, bir süre BASIC piyasasında yavaş ama istikrarlı bir şekilde büyüdü. Bill Gates 1977 yılı zamanlarında gerçekleşen bir trafik ihlali nedeniyle göz altına alınırken bu mahkum pozunu veriyordu.

Bill Gates Mahkum

Genç Bill Gates

1980 yılında Microsoft farklı bir eyalete taşındı ve kısa bir süre sonra IBM için yaptığı metin tabanlı MS-DOS diye bilinen Microsoft Disk İşletim Sistemi ile ilk işletim sistemi için en büyük adımını attı.

Microsoft Yazılım

MS-DOS Microsoft

1986 yılında Microsoft, 350.000.000 dolar ile halka açıldı. Hisselerin yoğun ilgi görmesi şirketin Amerikan piyasasındaki önemini daha da artırdı.

Bill Gates - Microsoft

Bill Gates – Microsoft

Microsoft’un halka arzından öncesi 1985 yılında Windows 1.0 piyasaya sürüldü. Başlangıçta insanların kullanımı için daha kolay olan metin tabanlı MS-DOS bir grafik arayüzü olarak düşünülmüştü.

Windows 1.0

Windows 1.0

1987 yılında yayımlanan Windows 2.0, küçük bir güncelleme aldı ama en iyi işletim sistemi Windows 3.0 dikkatleri üzerine çekti. Microsoft, 1990 yılında yıllık satışı 1 milyar dolar olan ilk yazılım şirketi olmayı başardı.

Windows 3.0

Windows 3.0

1990 yılında yayınlanan Windows 3.0 ile ardından 1992 yılında duyurulan Windows 3.1 ilk iki yıl içinde iki milyon kopya satarak büyük bir gelir elde etti. Windows 3.0 Mayın Tarlası ve Solitaire gibi Windows nostalji oyunlarına ilk kez bir işletim sisteminde yer verdi.

Mayın Tarlası ve Solitaire

Mayın Tarlası ve Solitaire

1990 yılında tanıtılan Windows 3.0 Microsoft’un piyasaya sürülen sadece tek ürünü değildi. Microsoft Office’in ilk versiyonu olan Word, PowerPoint ve Excel de tanıtıldı.

PowerPoint ve Excel

PowerPoint ve Excel

Bill Gates, Windows 95’i duyurdu. Windows 95 işletim sistemi için çok büyük bir yenilik oldu ve 24 Ağustos 1995 yılında tanıtıldı.

win95

Windows 95

Bill Gates Microsoft içindeki tüm yönetici personele “İnternet Hareket Dalgası” başlıklı bir not gönderdi. IBM PC tanıtıldığından beri bu en önemli tek gelişme olacaktı. Internet Explorer web tarayıcısı Windows 95 güncellemesi ile geldi.

Internet Explorer

Internet Explorer

90’ların Microsoft’u farklı yönlerde bir çok gelişme yaşadı. 1996 yılında Microsoft ve NBC MSNBC, bugün hala devam eden bir ortak basın girişimine imza attı. Aynı zamanda Windows CE yayınlandı ve işletim sisteminin bir sürümü kişisel dijital asistanlar ve diğer küçük bilgisayarlar için geliyordu. Bir iPhone modelinin çıkmasına daha uzun yıllar vardı.

Tablet PC

Tablet PC

Yazılım Mimarı Gates, CEO rolünü Ballmer’a teslim etti. Ballmer, şirketi 2000–2014 yılları arasında CEO sıfatı ile yönetti. Apple’ın dirilişi ve Google’ın yükselişi tüm şirket üzerinde ciddi etkiler yarattı..

Gates - Ballmer

Gates – Ballmer

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI