arama

Goodreads’a göre 2015’in en iyi kitapları

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Merhaba Sevgili Okursan.net okuyucuları,

Acı – tatlı hatıralarla 2015 yılını geride bıraktık sayılır. Kitap kurtlarının favori sitesi Goodreads her sene olduğu gibi bu sene de okuyucuların oylarıyla yılın en iyi 20 kitabını seçti. Fantastik, polisiye, korku, şiir, romantik gibi 20 farklı kategoride en iyilerin seçimi için 3 milyondan fazla okuyucu tarafından oy toplandı.  Kategorinin kazananlarını yazmakla kalmayıp, kitapların konularından da birkaç cümle ile bahsederek siz kitapseverlerin beğenisine sunuyoruz.

 • En İyi Kurgu – Tespih Ağacının Gölgesinde – Harper Lee

Sel Yayıncılık tarafından yayınlanan Tespih Ağacının Gölgesinde, Harper Lee’nin 2. Kitabı.  İlk kitabın devamı niteliğinde olan bu kitabı yazar, ilk kitabı Bülbülü Öldürmek’i yazdıktan 55 yıl sonra yazmış. “Harper Lee’nin bilge kaleminden çıkan ve daha yayınlanmadan son yılların en büyük edebiyat olayı haline gelen Tespih Ağacının Gölgesinde, bir tarihsel dönemi güçlü ve gerçekçi çağrışımlarla aktarmakla birlikte, güncelliğiyle de bir eserin kendi devrini aşabileceğinin en nadide kanıtlarından biri…” Bu kitaptan önce Bülbülü Öldürmek’i okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

 • En iyi Polisiye & Gerilim – Trendeki Kız – Paula Hawkins

Bu kitapta ilgimi çeken ilk şey kapağıydı diye belirtmeliyim öncelikle. İthaki Yayınları tarafından çevrilen ve çıktığı ilk haftada kitap listelerinde ilk sıraya yerleşen bu kitabın konusuna gelecek olursak ; Rachel her gün aynı trene binip aynı çifti izliyordu. Çiftin başına gelenleri bütün ülke duyduktan sonra, hayatlarına dâhil olmaya karar verdi.

Not: Kitapla aynı adda başka bir kitabın yanlışlıkla en çok satanlar listesine girdiğini duymuştum. Okuyacaksanız doğru kitabı aldığınızdan emin olun 🙂

 • En iyi Tarihi Kurgu – Gece Yolu- Kristin Hannah

Pegasus Yayınları’ndan çıkmış ve hayata dair gerçek ve önemli dersler veren olağanüstü bir kitap. Hayat dolu ve evrensel bir roman… Gece Yolu annelik, kimlik, aşk ve affetmeye dair soruları derinlemesine işliyor. Hem kaybetmenin verdiği şiddetli acıyı hem de ümidin hayret verici gücünü gözler önüne seren aydınlatıcı, yürek parçalayıcı bir roman. Kristin Hannah aile özlemi, insan kalbinin direnci ve sevdiklerimizi affetme cesaretine dair unutulmaz bir hikâyeyi olabilecek en iyi şekilde anlatıyor.

 • En İyi Fantastik – Amerikan Tanrıları- Neil Gaiman

Yine İthaki Yayınlar’na ait bir kitap ve bu kitapta Amerikan Tanrıları geri dönüyor! Üstelik bu kez, bu kez yazarın tercih ettiği metinle karşınızda. Kitabın onuncu yılı için hazırlanan bu özel çalışma, sadece yeni önsöz ve sonsözlerle değil, metne yapılan eklemelerle de genişletildi ve Neil Gaiman’ın hayal gücünü gözler önüne seren bu başyapıtın benzersiz bir edisyonu ortaya çıktı.

 • En İyi Romantik – Çirkin Aşk – Colleen Hoover

Yının en romantik kitabı ise, Epsilon Yayınevi ayrıcalığıyla sizlerle.. Tate Collins havayolu pilotu Miles Archer’la tanıştığında, bunun ilk görüşte aşk olduğunu düşünmez. Birbirlerini arkadaş olarak görecek kadar bile iletişim kurmazlar. Tate ve Miles’ın tek ortak noktası birbirlerine karşı inkâr edilemez bir çekim hissetmeleridir.Tutkularını açıkça ortaya koyduklarında, kusursuz bir planları olduğunu anlarlar.

 • En İyi Bilim Kurgu- Altın Oğul – Pierce Brown

Kızıl İsyan serisinin 2. Kitabı Pegasus Yayınları’ndan geliyor.

Altın yüzlerden oluşan bir denizde sürükleniyorum. Burada sadece güçlü olan hayatta kalabilir. Sadece akıllı olan yönetebilir. Hâlâ oyun oynuyorum ama bu, oyunların en ölümcülü. Ben yüzyıllardır köleleştirilen halkımın kılıcıyım. Bağışlamayacağım. Ve unutmayacağım.

Mars Enstitüsü’ndeki amansız rekabetten zaferle çıkan Darrow, namı diğer Azrail, yönetici seçkinler arasında saygın bir konuma yükselmiş, en zalim ve zeki Altınlara; Eşsiz Yaralılara katılmıştır. Ancak Darrow onlardan biri değildir: Geleceğin yalanlar üzerine kurulu olduğu, trajediyle dolu, unutamayacağı ve affedemeyeceği bir geçmişi vardır. Sizce de konusu fazla etkileyici değil mi? 🙂

 • Yeni Çıkış Yapan Goodreads Yazarı – Kızıl Kraliçe – Victoria Aveyard

Pegasus Yayınları’ndan son zamanlarda sosyal medyada tanıtımını gördüğümüz yepyeni bir kitap daha girmiş listeye. İnsanların Kana Göre Sınıflara Ayrıldığı, Bir Düzen… Büyülü, Tanrısal Yetenekleriyle Diğerlerine Hükmeden Gümüşler, Onların Gölgesinde Hayatta Kalmaya Çalışan, Sıradan Kızıllar… İktidar Tehlikeli Bir Oyundur. Peki, Kazanmak İçin Ne Kadar Kan Kaybetmek Gerekir? Kanla Bölünmüş Bir Dünyada, Kazananı Belirsiz Bir Varoluş Mücadelesi…

 • En İyi Orta Okul & Çocuk Kitabı – Yaz Kılıcı – Rick Riordan

Magnus Chase’in başına o güne dek yeterince iş açılmıştı. İki yıl önce annesinin kendisine kaçmasını söylediği o korkunç geceden beri Boston’da sokaklarda yaşıyor, polisten ve sosyal hizmetlerden yalnızca kafasını kullanarak kurtuluyordu. Magnus bir gün peşine bir başkasının düştüğünü öğrendi: Annesinin kendisini tembihleyerek uzak durmasını söylediği dayısı Randolph. Ancak Magnus, dayısından kaçmak isterken onun avucunun içine düşüverdi.

Ve Çevirisi henüz gerçekleşmemiş olanlar..

 • En İyi Korku – Saint Odd – Dean Koontz

Benim hiçbir zaman tercih etmediğim korku türünün en iyisi olarak, İnkılap Kitabevi’nden çıkan Odd Thomas serisinin son kitabını seçmiş Goodreads okurları bu sene. Yaşam ve ölümün cesur nöbetçisi Odd Thomas’ı tanıyorsunuz. Onu arayıp bulan sessiz ruhların ondan istediği tek bir şey vardır: Adalet.

 • En İyi Mizah – Why Not Me? – Mindy Kaling

Goodreads okurları en iyi mizah kitabını seçmeyi de unutmamış ama gülmek için bu kitabın Türkçe versiyonunu okumak için biraz beklemek gerekecek. Zira kitabın çevirisi henüz mevcut değil.. Konusunu İngilizceden çevirmeye çalışacağım sizin için;

Mindy Kaling, bir dönüm noktasında kendini buldu. Bu kitabında o, kendini tanımak için yaptığı yolculuğu, maceralarını, işyerinde yaşadığı aşkı, en olmadık yerlerde aradığı arkadaşlığı veya tarihte hiçbir çaba harcamadan kilo veren ilk insan olmaya çalışmasını bizlerle paylaşıyor.

 • En İyi Kurgu Dışı – Modern Romance – Aziz Ansari, Eric Klinenberg

Modern Romance, günümüz insanının aşkı nasıl bulduğunu ya da kaybettiğini gösterirken bir yandan da bu yeni romantik dünyada teknolojiyle imtihanımızı anlatıyor

 • En İyi Anı & Otobiyografi – A Work in Progress – Connor Franta

Connor Franta’nın, çocuk yaşından şimdiye kadar gelişen internet merakından öğrendiği dersleri paylaştığı bu kitabın da çevirisini internette bulamadım. Sanırım anının yanında teknoloji severleri de ilgilendiren bir kitap olmaya aday.

 • En İyi Şiir – The Dogs I Have Kissed – Trista Mateer

İsmi fazla ilginç geldi. Şiir severlere duyrulur!

 • En İyi Genç Yetişkin Kurgu  – All the Bright Places – Jennifer Niven

Yakın zamanda Pegasus Yayınları’ndan Türkçe çevirisi gerçekleşecek olan;  Ölmek niyetinde olan bir çocuktan yaşamayı öğrenen bir kızın hikâyesini anlatan kitap, tahmin edeceğiniz üzere bir hayli duygusal.

 • Genç Yetişkin Fantastik & Bilim Kurgu – Queen of Shadows – Sarah J. Maas

Celaena Sardothien, geçmişin gölgeleriyle yüzleşmek için imparatorluğa geri döner. Bize de Türkçe çevirisini beklemek düşer..

Pegasus Yayınları bu sene iyi iş çıkarmış görünüyor. Tabii koca yılı 20 kitapla sınırlamamak gerek. Yazımızın, okuma listenizi oluşturmanıza yardımı olmasını umar, şimdiden iyi seneler dileriz! 🙂

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI