Kapat

Sosyal Platformlar’da Paylaşmamanız Gereken 3 Şey

Anasayfa
Haberler Sosyal Platformlar’da Paylaşmamanız Gereken 3 Şey

sosyal-platformlarda-paylasmamniz-gereken-3-sey-bilgi-guvenligiSosyal platformlarda kendinizi özgür görüyor ve her istediğiniz bilgiyi rahatlıkla paylaşıyorsanız, haberimizi kesinlikle okumalısınız.

Sosyal platformlarla haşır neşir olmayanların sayısının gittikçe azaldığı bu günlerde hepimiz bilgiye kolay erişmenin rahatlığını yaşıyoruz. Bu rahatlık başımıza bela olmadan, hassasiyet göstermemiz gereken 3 şeyi sizler için hazırladık. Instagram, Twitter, Swarm ve Facebook gibi iletişim ve paylaşım ortamları kullanıcılarını kendi platformuna hapsederek yeni bir bağımlılık çıkarttı.

Son yıllarda bu platform kullanıcıları arşivlerinde ne kadar gizli, saklı, özel ayırt etmeksiniz video, fotoğraf, belge veya özel bir bilgi varsa hepsini rahatlıkla paylaşır bir hale geldi. “ Bizi kim takip edecek canım “ cümlesi de bu rahatlığın bir göstergesi. Bu paylaşımlar kötü neticeler doğurabilir. Yazımızda, kötü felaket senaryolarının başımıza gelmemesi ve sosyal platformlar da paylaşmamamız gereken 3 önemli bilgiyi sizler için derledik.

banka-dekontlari-veya-harcama-fisleri
Ödeme dekontu veya harcama fişi paylaşımı

Ödeme dekontlarını fazla paylaşan bulunmasa da harcama fişleri genellikle paylaşılmakta ve sık sık karşımıza çıkmakta. Ucuza kapattığı veya kazıklandığı ürünlerin harcama fişlerini paylaşan platform üyeleri özellikle Instagram’da aktif olan bir çete tarafından dolandırılıyor. Bu vakanın bilinen tarafı. Bilinmeyen veya ortaya çıkmayan binlerce olay olduğu var sayıldığın da ödeme dekontu veya harcama fişi paylaşmanın ne derece risk taşıdığını anlamak
hiç te zor değil.

check-in-yapma-konum-paylasimi
Check-in (Konum) paylaşımı
Başlıktan da anlaşıldığı gibi konumunu bildirme (eğer hava atmak için yapmıyorsanız) hırsız kitlesine davetiye çıkartmakla eş değerdir. Uzun süre evinize uğramayacaksanız (tatil vs gibi) hiçbir şekilde yer bildirimi yapmamanız ve sosyal platformlarda paylaşmamanız gerekir.

ozel-kimlik-bilgileri
Özel kimlik bilgileri paylaşımı
Nüfus cüzdanı, Ehliyet veya Pasaport gibi özel bilgilerin paylaşımı hava atmak için kullanılır. Ehliyeti olduğunu ahiliye ispatlamak isteyen veya yurt dışı gezilerine katılacağını acayip önemli bir şeymiş gibi göstermeye çalışanların yapacağı tür paylaşımdır. Sosyal platformlarda yapılan bu tarz paylaşımlar dolandırıcılık çetesine yardım ve yatakçılık yapmaktan başka bir şey değildir. Bir sonra ki günü belasız ve baş ağrısız geçirmek istiyorsanız bu konuya önem gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir