arama

Türkiye-Pakistan ilişkileri

Türkiye-Pakistan ilişkileri
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Türkiye-Pakistan

Türkiye’nin Pakistan’la ilişkileri, Pakistan’ın bağımsız bir devlet olarak kurulduğu 14 Ağustos 1947 tarihinden itibaren yakın dostluk ve kardeşlik anlayışı temelinde hayat bulmuştur. Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’na verdiği destek zihinlerde ayrı bir yer tutmaktadır. Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesi ve modern bir devlet kurma başarısı da, Pakistan halkı için ilham kaynağı olarak görülmüştür.

Pakistan’ın kuruluşunun ardından, yüksek düzeyli ziyaretlerle dostluk ilişkileri geliştirilirken, iki ülkenin doğal afetler gibi en zor zamanlarında birbirlerine destek olmaları, bu yakın ilişkilerin halklar seviyesinde de tesis edilmesine yol açmıştır.

Günümüze kadar iki ülke arasında askerî ve ekonomik alanda birçok anlaşma imzalanmış olup iki ülke de Dünya’da nüfusu 60 milyondan fazla olan 8 müslüman ülkenin üyesi olduğu ortak pazar birliği olan D-8 (Developing Eight) üyesidir. Türkiye, Pakistan ülkesinin arkasında her konuda durarak Pakistan’daki terör olaylarına karşı ortak dayanışmada bulunması aşikardır. Türkiye, Pakistan’ı uluslararası sorunlarda da sürekli desteklemektedir. 2014 yılında Pakistan’daki bir okulda terör saldırısında 134 öğrenci hayatını kaybetmiş ve Türkiye, terör müdahalesine son derece karşı çıkarak Pakistan Devleti’ni desteklemiştir. Pakistan’da 3 gün, Türkiye’de de 1 gün milli yas ilan edilmiştir.

Türkiye-Pakistan ilişkileri

Türkiye-Pakistan Dostluğu

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI