arama

Assassin’s Creed Unity

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Assassin’s Creed serisi yeni nesil olan PC, PS4 ve Xbox One’a özel ilk oyunu Assassin’s Creed: Unity’nin başında Ubisoft Montreal yer almakta. 10 farklı stüdyoda geliştirilen, Ubisoft tarafından ise yayımcılığı yapılan tarihsel, aksiyon ve macera türü bir oyundur. 11 Kasım 2014’te Amerika’da, 13 Kasım 2014’te ise Avrupa’da yayım yapılmıştır. Serisinin 7. oyunudur.

1789 yılında Parisi ve Fransız ihtilalini konu alan muhteşem bir şehri terör ve kaosun yer aldığı bir alana dönüştürüyor. Baskıcı asillere karşı direnen halkın kanları cadde ve sokakları kırmızıya dönüştürüyor. Baş kahraman Arno ise ihtilalin arkasındaki gerçek güçleri ortaya çıkarmak için mücadele ediyor. İlk başta sadece halka yardım etmeye çalışırken halkın uğradığı zorluklara karşı duruyor. Daha sonra asilere karşı savaşan halkın yanında buluyor. Arno’nun mücadelesi, kendisini bir milletin kaderi için acımasız bir savaşın ortasına atacak ve onu gerçek bir suikastçıya dönüştürecek.

Oyun haritası diğer oyunlarına göre daha geniş bir alandan oluşuyor ve sadece Paris şehrini kapsıyor. Oyunda hoşumuzu gidecek noktalardan bir kaçı ise: öncelikle yükleme ekranının azaltılmış olması, oyuncuların birlikte oynaya bilmesi yani oyun içerisindeki hanlarda bulunan yan görevleri diğer oyuncular ile beraber yapılabilmesi, bazı NPC’lerin kendi başlarına olaylar çıkara bilmesi hırsızlık cinayet gibi olaylar gerçekleştirmesi sırasında olaya oyuncunun müdahale edebilmesi ve oyun içerisinde ki özel görevlerde (katilin gizemi ve mezarlık bulma) extra silahlar elde edile bilmesi yada oluşacak cinayetlerin engellenmesi oyuna daha fazla tat katmış. Ayrıca ana hikaye ortalama 20 saat sürmekte yan görevler ile beraber süre dahada artmakta.

Direk giriş yaparak klişe buluyorum çünkü hikaye diğer oyunlarına benzerlik göstermekden ziyade tıpkısı diye bilirim tabi ki konu aldıkları olaylar dışında. Aslında suikast alanında başarı göstermekte, yinede çerçeveyi biraz daha genişletmekde fayda var. Oyuncular suikast içeriğinin dışına çıkıp daha farklı hikaye ve maceraya gereksinim duyuyorlar. Bunu yan görevler ile giderilmesini değil ana görevlere dahil edilmesini isterdim. Oyun süresini etkileyeceği için hikayeyi hızlandırıp farklı konulardan beslenmesi gerektiğini düşünmekteyim. Hikaye atlaması yani boşluklar oluşmaması da gerekir. İlerleyen zamanda Ubisoft’un başaracağına inanmaktayım.

Piyasaya büyük bir sorunla çıkan Assassin’s Creed: Unity her firmanın başına gelebilecek erken satın alma sorunu ile çıktı. Ayrıca berlenen tarihde oyunun eksiklerini ve buglarını düzenlemeden piyasaya verilmesi oldukça can sıkıcı bir durum. Her ne kadar oyun bugları yamalar ile düzenlenmiş olsada oyuncuya ve çıkış tarihini bekleyen herkeze yapılan bir yanlıştan başka birşey değil sabırsızlananlar dışında. Tek yönden hak vermiyor değilim özelliklede korsan piyasa için…

Assassin’s Creed:Unity kare/saniye sıkıntısı yaşamakta ve bu sorunun kalabalıkdan kaynaklandığını düşünen bir çok kişi bu hatayı Ubisoft’a bildirdi. Hatanın varlığını kabul edip kalabalıkdan kaynaklanmadığını, oyun çıkış versiyonundaki farklılıkdan kaynaklandığını söyleyip sorunu düzeltmek için çok çalıştıklarını dile getirdi. Son zamanlar da gelen yamalar ile düzenleyip sabit bir Assassin’s Creed:Unity tecrübesi sağlamaya başladı.

Bu kadar performans ve grafikden söz ettikden sonra oyunun sistem gereksinimlerini söylemede fayda var. Akıcı ve yüksek kalitede oynamak için gerekli olan ölçüler: 64 bit işletim sistemi, Intel Core i7 3.4 Ghz işlemci, 8gb ram, 50 gb hafıza, Directx 9.0 uyumlu ses kartı, NVIDIA GeForce GTX 780 harici 3gb ram ve daha üzeri bir sistem ile rahatlıkla oynana bilir.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI