arama

Mortal Kombat X

mortal kombat
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

[iframe id=”https://www.youtube.com/embed/RIu8Gqa7K2k” align=”center” autoplay=”no”]

Ed Boon Midway’den ayrıldıktan sonra Warner Bros’a katılıp kendi stüdyosunu kurdu. NetherRealm Stdios’da başarılı bir yapımı gerçekleştirdi.

Mortal Kombat serisinin 3 ve 6 arasında ki hatalar, gelişme ve iyileşme sürecini oldukca etkiledikden sonra nihayet tüm konsollara uygun bir biçimde tasarlanıp oyuncuların önüne başarıyla sunuldu.

Mortal Kombat 9’un bitiminde bir çok karakterin ölümü Mortal Kombat X’de yeni karakterlerin gelmesine yol açtı. İlk oyunun 23 yıl önce olması hikaye bakış açısı değiştiğinden dolayı yenilenmeye ihtiyacı vardı. Aynı zamanda geleneksel mortal kombat karakterleri ve hikayelerinin yenilenmesi beklenen sonucu vermeyebilir.

Okuldan kaçıp atari salonuna gittiğim zamanlar en çok oynadığım oyunlardan birisi olan Mortal Kombat’dan o zaman ki tadı halen alıyorsamda konsol salonlarında ki arkadaşların benim aldığım oyun zevkini alacaklarını pek umut etmiyorum. Neden mi?

İlk çıkan fragmandaki grafikler oyuncuları etkilemiş olduğu gayet açık. Fragmandaki grafik seviyesi sadece pc de mümkün olduğundan dolayı konsolcu arkadaşlar biraz tepki verdiği kesin.  Benim çocukluğum zamanındaki atari salonlarını şimdi ki konsol salonlarına çok benzetiyorum. Bu yüzden o salonlarda çok oynananların arasında yer bulacağına pek emin değilim.

Mortal kombat verses

Scorpion vs Sub-zero

Hikaye modunda karakterlerin hikayelerini ve dövüş hareketlerini öğreniyoruz. Mortal Kombat 9’dan iki yıl sonra gerçekleşiyor. Mortal Kombat 9’un kötü adamı Shao Kahn’ın ölümünden sonra Outhworld’de taht kavgaları başlıyor ve Kotal Kahn tahtı ele geçiriyor. Shao Kahn’ın kızı Meleena varis olduğunu söyleyerek ayaklanma başlatıyor. Tahtı korumak ise Kotal Kahn’ın sempati duyduğu Earthrealm (Dünya) karakterlerine düşüyor. Raiden’in önderliğinde Sonya Blade Johny Cage ve Kenshi tahtı koruyorlar. Aynı zamanda Shinnok yanına Quan Chi yi alıp dünyayı ele geçirmeye çalışıyor. Bizde tam burada hikayeye dahil oluyoruz…

Dövüş dinamiği değişmiş tüm oyunlarda olduğu gibi artık hız ve reflex etkin olmaya başladı. Koreli oyuncular kadar hızlı olmaya gerek yok yinede düşmanınız sizi 3 kombo ve bir x-ray vuruşu ile yerle bir edeceği gerçeğini unutmadan dövüşseniz iyi olur. Karakterleri ele alırsak sonya tüm dinamikleriyle yenilenmiş. Scorpion ve Sub-Zero oyunun en tehlikeli karakterleri olmuş. Bu iki karakterin dinamikleri, skilleri ve hamleleri rakibi aldatarak dövmelerine yol açıyor. Scorpion agresif Sub-Zero ise defansif olarak becerilerini öne sürüyorlar.

Mortal Kombot X oynaması kolay olsada ustalaşması zor bir oyun. Ortalama olarak 6 saat de bitirilebilir. Oyun becerisi az olanlar için bu oyun saati 10 saate kadar uzayabilir. Aksine iyi bir oyuncu 3 saatte bitirmesi kimseyi şaşırtamaz. Hikaye modu çabuk bittiğinden tek kişi değilde arkadaşlarınızla beraber oynamayı tavsiye ederim ve bende hikayeyi bitirip oyunu steam arşivinde tutmaktansa arkadaşlarımla kapışmayı tercih ederim.

“Fatality” hamle ve hareketleri görsel olarak beni çok etkilyor olsada hikaye dövüşlerini “fatality” ile bitirmek varken bu dövüşleri atlayabiliyoruz. Oyun içi para ile mümkün olsa bile gerçek paraylada alabileceğimiz oyun parası ile bu dövüşleri hiç savaşmadan geçiyoruz. Bu özelliğin ne kadar iyi veya ne kadar kötü olduğu tartışılır. Oyuncu profiline göre değişir. Profesyonel oyuncular için gereksiz olduğu gibi sürekli dayak yiyen arkadaşlar bu özelliği seve seve kullanacaklarını düşünüyorum.

Mortal Kombat X’e eklenen yeni bir kaç özellik hikayeyi daha etkin bi hale getirmiş. Örneğin bi gruba yada tarikata üye olabiliyorsun ve tarikat den aldığın görevlerle yeni güçler ve yeni vuruşlar kazanıyorsunuz. En güzelide “fatality” kazanıyorsunuz dövüşlerde daha etkin bir hale geliyorsunuz. Ayrıca oyunlardaki ilk sansürleme bu “fatality” kavramı yüzünden başladı. Bir çok kan ve kemik parçaları görsel olarak bizi etkilesede şiddet eğilimi verdiği de kesin.

Tüm konsol ve pc kullanıcıları tatmin edecek seviyede grafik ve ses optimizyonu sağlanmış, içerik ve dinamikler sayesinde yeni bir Mortal Kombat oluşmuş. Gerek seneryo gerekse online modda olsun bu dövüş zevki kendinden ödün vermemiş. Doya doya kapışacağınız ve hırs yapacağınız zevkli bir oyun daha bizleri bekliyor. Hadi ölümcül dövüş başlasın…!

Sub-zero

Mortal Kombat Sub-zero

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI