arama

Çin’de Saklanan Gizli Tarihimiz: Türk Piramitleri

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Beyaz Piramitler

Çin‘de saklanan Türk piramitleri aslında kurganlardır. Kurgan, korunan yer anlamına gelmekte olup mezar yapıtlarıdır. Çin Halk Cumhuriyeti bu kurganların araştırılmasını yasaklamıştır. Bu kurganlar Türklere ait olup beyaz piramit adını taşıyan kurgan Mısır’daki tüm piramitlerden daha yüksektir. Bugün Çin hakimiyetindeki Doğu Türkistan sınırları içerisinde yer alan, Xi’an şehrine 100 km uzaklıkta, Qin Ling Shan dağların etrafında irili ufaklı 100 adet höyükle beraber, 300 metre yüksekliğinde Beyaz Piramit olarak da adlandırılan bir höyük bulunmaktadır.

Piramitlerin batı toplumunun ilgisine mazhar olması iki aşamada gerçekleşmiştir. İlk hikâyeler “Büyük Beyaz Piramit” hakkındadır. ABD Hava kuvvetleri pilotu James Gaussman‘ın İkinci Dünya Savaşı sırasında Hindistan’dan Çin’e olan uçuşu sırasında beyaz bir piramit gördüğüne dair hikâyeler vardır, ancak bu hikâyeyi doğrulayacak kaynak yoktur. Bugün artık Gaussman hikâyesinin aslında binbaşı Maurice Sheahan’a , Trans World Hava yollarının uzak doğu yöneticisi, ait olduğu düşünülmektedir.[kaynak belirtilmeli] 28 Mart, 1947 tarihli The New York Times gazetesinde piramidi gördüğünü açıklamıştır. Sheahan’ın bahsettiği piramit daha sonra The New York Sunday News’ın 30 Mart, 1947 sayısında fotoğrafıyla görünür. Bu fotoğraf’ın daha sonra James Gaussman tarafından çekildiği söylenmiştir. Chris Maier’in çabaları sayesinde daha sonra bu fotoğraftaki piramidin aslında İmparator Wu of Han’ın anıt mezarı olduğuna dair iddialar ortaya atılmıştır.

Aksine iddialara karşın bu piramitlerin varlığı batılı bilim insanları tarafından 1947’den önce de biliniyordu. New York Times haberinden kısa bir süre sonra, Science News Letter şu kısa yazıyı basmıştır. “…Bölgede bulunan piramitler çamur ve topraktan yapılmıştır ve Mısır piramitlerinden çok höyüklere benzerler ve bölge henüz çok keşfedilmemiştir. Bölgede bulunan Amerikalı Bilim insanları 300 metrelik yüksekliği ile ilgili söylentilerin, ki bu mısır piramitlerinin iki katı bir yüksekliktir, abartı olabileceğini zira Çin höyüklerinin görece alçak inşa edildiğini söylemektedirler. Sözü edilen alan, Şian’ın 64 km güney batısı, önemli bir arkeolojik alandır ancak çok az piramit araştırılabilmiştir. Victor Segalen Çin’i 1913’te ziyaret etmiş ve İlk imparatorun Mezarı (ve bölgedeki diğer höyükler) hakkında Mission Archeologique en Chine (1914): L’art funeraire a l’epoque des Han.da bahsetmiştir.

Bölgedeki piramitler turistik bir yer değildir ve Çin Halk Cumhuriyeti tarafından üzerileri toprakla örtülüp ağaçlandırmaya başlanmıştır.Bölgeye giriş yasaktır.

Türk araştırmacı-yazar Oktan Keleş piramitleri ziyaret ettiğinde Türk tarihinin baştan sona değişebileceğine değinmiştir.  Yaşlı bir Çinli rehber ile piramitlere giren Keleş piramitlerin içinde Türklere ait sembol, heykel ve tabletler olduğunu da belirtir. Piramidin içinde 2 metreye yakın bir mumya, üzerinde kurt başları ve ay-yıldız sembolleri bulunmaktadır.  İçeride 3 metre yüksekliğinde Oğuz Kağan’ın temsili sureti bulunmaktadır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI