arama

Gezi Parkı Eylemleri

Gezi Parkı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
Gezi Parkı

Gezi Parkı Eylemcileri

Gezi Parkı Protestoları; 28 Mayıs – 30 Ağustos 2013 tarihlerinde 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin Taksim Gezi Parkı’na Topçu Kışlası’nı inşa etmesini engelleme eylemi olarak başlamıştır. Başta İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirler olmak üzere Türkiye’nin diğer illerine de kısa sürede yayılmıştır…

Bingöl hariç 79 ilde düzenlenen eylemlere toplam 2 milyon kişi katılmış, daha fazla kişi de sosyal ağlar aracılığıyla görüşlerini aktarmışlardır. Olaylar sonucunda 8 sivil ve 2 güvenlik görevlisi; Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, polis komiseri Mustafa Sarı, polis memuru Ahmet Küçüktağ, Ahmet Atakan, Berkin Elvan, Burak Can Karamanoğlu, Mehmet İstif, Elif Çermik hayatını kaybetmiş, 8163 kişi de yaralanmıştır.

Kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi öğrendik, ancak kardeşçe yaşamayı unuttuk. Güneşleri karanlığa dönüşen çocuklar ve memurlardı gidenler. Bir ırmağın denize varması gibi amansızca kucakladılar ölümü. Kimi direnerek, kimi görev başında sonsuzluğa ulaştı.
Dünyayı sarsan bir ay yaşattılar tüm insanlığa…
En derin ormanların kokusunu taşıyan yürekleriyle…

Sağ ve Sol ayrımcılığının seneler sonra birkez daha yumruk gibi çarpıştırıldığı Gezi Parkı Olaylarından tepkiler ile devam ederek, yorumu siz değerli okuyucularımıza bırakıyoruz.


 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül; “Güvenlik güçlerimiz, görevlerini yerine getirirken her zamankinden daha fazla ihtimam göstermeli, müdahalelerinde ölçülü olmaya dikkat etmeli, üzücü görüntülerin ortaya çıkmasına izin vermemelidir.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; “Güvenlik güçlerimizin biber gazı kullanımındaki yanlışlığı inceleniyor. Burada yanlış var. Ama yeri geldiğinde onun da kullanılması gerekir, onu da göreceğiz. Topçu Kışlası ise kusura bakmasın. Onu yapacağız. Gezi Parkı olayındaki ağaç meselesi bu işin fitiline ateşleme olayıdır. Daha sonraki gelişmeler CHP’nin bu işin içinde aktif şekilde rol alması şeklinde. Bu iç ve dış bağlantısı olan aşırı uçların organizasyonu.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş; “Polisin çekilmesi çok doğru bir hareket. Belki geç kaldı, daha önce çekilmesi gerekirdi.”

AKP milletvekili Şamil Tayyar; “Ayık kafayla seçim sandığını bulamayanlar. Sarhoş kafayla sokaklarda eylem yapıyorlar.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli; “İmralı’nın postacısının liderliğini yaptığı Gezi Parkı eylemine destek vermiyorum.”

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce; “Bu, milletin demokrasi ve özgürlük talebidir.” demiştir.

 

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI