arama

Pia – Röportaj

Pia yazar kitap tanıtımı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Düşe kalka öğreniyorum sensizliği; önce anılardan arınacağım, sonra nefesime sinen hayaletinden. Nasılsa temizleniyorum yavaş yavaş, yokluğunda geceme sinen kabuslardan. Çok bir beklentim de yok zaten, tebessüm edebilsem yeter sanki...

Pia yazar kitap tanıtımı

Pia İmzada

Bana kadar yolun var kitabının yazarı Pia ile keyifli bir röportaj yaptık. Merak ettikleriniz, yeni çalışmalar, ve daha birçok şey…

Merhabalar. Öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Kimdir Pia?

Kimdir Pia; uzun süredir kalemini yazarak bileyen, sosyal medya platformlarında yazıları oldukça büyük ilgi ve beğeni toplayan, takipçilerinin ve sevenlerinin ısrarıyla kitaba taşınan bir seyahatin yolcusu, kadın, anne, okur-yazardır Pia.
“Bana Kadar Yolun Var” adlı kitabınızdan devam etmek istiyorum. İlk çalışmanız mı? Bize biraz kitabınız ve yarattığı hissiyattan bahseder misiniz?
“Bana kadar yolun var” ilk kitabım evet. Uzun süredir çeşitli türlerde yazmakla meşgulum ama kitap projesine taşımamıştım hiç birini. Birçok edebiyat sitesinde editörlük yaparak ve sosyal medya alanlarında yazarak tatmin ediyordum bu keyfimi.
Kitabım benim beklentimin çok üstüne taşındı. Evet bir başarı bekliyordum zaten, ama bu kadar kısa sürede bu kadar büyük bir başarı yoktu beklentilerimin içinde. İnsanlar çok sevdi dillendiremediklerini benim kalemimden okumayı. Çünkü herkes aşkı yazarken, ben aşk sonrası yaşadıklarımızı taşıdım renk skalama. Ve bir çok çeşitle pekiştirdim bu süreci. Okuyan herkesin bu hikayelerden birinde mutlaka “evet ben bunu yaşamıştım” dediğini biliyorum. Bu yüzden bu kadar yakınlaştık sanırım okuyucularımla da..
Duygusallıktan hoşlanmayanlara bile kendini sevdirebilecek nefes kesen oldukça romantik bir kitap. Peki sizin aşk tanımınız nedir?
Çünkü romantizm aşktadır. Ayrılık gerçekleri taşır heybesinde..
Benim aşk tanımım düşünülenden ve çizdiğim profilden biraz farklı sanırım. Bana göre en büyük aşk saygıdır. İçinde saygı barındırmayan hiç bir duygunun samimiyetine inanmıyorum ben. Ve bu yüzden aşkın temel taşı saygı diyorum. Tabi yaşanma aşamasında söylediğimde “gülümseyişini düşününce gülümsetebilendir aşk” cümlesi.. O da biraz romantik tarafımın tasviri sanırım..
Türkiye’de okuma oranı ve kitaplara olan ilgi hakkında düşünceleriniz neler? Buradan okurlara vermek istediğiniz mesaj veya önerileriniz var mı?
Aslında okuma oranı iyi. Özellikle fuarlardan takip ettiğim manzaralar benim için çok umut verici. Okuyucularımın dönüşü ve sosyal medya üzerinden takip edebildiğim kadarıyla evet bu nesil okuyor. Bu çok güzel bir şey aslında. Onlar okudukça benim daha çok yazasım geliyor, doğru yoldayım diyebiliyorum kendi kendime.. Tüm yazar arkadaşlarımın da bu konuda benimle hem fikir olduklarını düşünüyorum. İlk etapta şu fotoğraflama olaylarına kızıyordum mesela. Sadece fotoğraf çekmek için kitap alan bir kitle var diye düşündüğüm bile oldu zaman zaman. Ama beni utandırdılar bu bağlamda. Kitabımı okuyanlar o kadar güzel detaylarla dönüş yaptılar ki bana ben bile şaşkınlıkla pekiştirdim mutluluk kavramımı..
Okurlarıma vermek istediğim mesaj.. Ben aslında herkesin okurken bir de yazması taraftarıyım. Yaza yaza bilenir kalemler.. Çok ihtiyacımız var bizim kelimelere. Herkes yazsın. İyi kötü demeden çözsünler kelimelerin iplerini onlar er ya da geç yolu bulacaklardır bana göre.
Yeni bir çalışmanız olduğunu duydum. İleriye dönük projelerinizden konuşalım mı biraz?
Evet arada kısa bir süreç olmasına rağmen eylül ayında bir aksilik olmazsa yeni kitabımla raflarda olacağım. Bu kez romanla geliyorum. Beklentinin aksine denemelerden romana geçiş yaptım. Gerçi bana göre kısa olan bu süreç okuyucularıma hayli uzun geldi sanırım.. Sürekli yeni kitabı soruyorlar sağ olsunlar.. Aşkı dibine kadar okutup yaşatacağım bu romanla insanlara. Evet aşk var, evet böyle de yaşanıyor demekki diyecekler ve benimle astral yolculuğun keyfini sürecekler. En güzeli de inanıyorum ki okuyan herkes empatiyle benim yerime geçecek bu kitapta. Sözün özü bomba gibi geliyorum galiba siper alsın tüm duygular! 🙂
Bunun haricinde ileriye dönük projem var evet. Mesela bu kitaptan önce bir kitabı yarım bıraktım o da ayrılık sonrası ayaklanmalardı. Bir gece otururken çark ettim ve yarıladığım kitabı askıya alıp sıfırdan romana başladım. Sanırım biraz mükemmeliyetçiyim bu bağlamda.. Bir de yazdığım iki şarkı ve üstünde çalıştığım bir senaryo teklifi var bakalım zamana yaydık projelerimizi. Hakkıyla altından kalkarım umarım..
Size OkursaNet ailesi olarak bize vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz. Son olarak ilave etmek istediğiniz birşeyler var mı?
Ben teşekkür ederim bu güzel teklifiniz ve röportajınız için. Yazalım, okuyalım, okutalım. Gökyüzüne salalım tüm hayallerimizi ihtiyacı olanlar toplasın. Mutluluğa ihtiyacımız var ve huzurun en güzeli kitap sayfalarının arasında.. Herkese sevgiler.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI