arama

Burcu Büyükyıldız – Röportaj

Burcu Büyükyıldız Kitap
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Çilek Mevsimi” ve “Bir Günah Gibi” kitaplarının yazarı Burcu Büyükyıldız ile geçtiğimiz hafta keyifli ve güzel bir röportaj yaptık. Merak ettiğiniz birçok konuyu sizler için sorduk..


Merhabalar. Okuyucularımıza biraz kendinizden söz eder misiniz? Burcu Büyükyıldız kimdir?

Merhabalar… 1987 yılında İstanbul’da doğdum. Tüm eğitim hayatım da yine burada geçti. Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 2010 yılında mezun oldum. O zamandan beri de özel sektörde İnsan Kaynakları alanında İşe Alım Uzmanı olarak çalışıyorum. 4 yıldır da evliyim. 

“Burcununhikayeleri” adı altında çok popüler olduğunuz wattpad’dan bahsedelim biraz. Yazmaya ne zaman başladınız, bu kadar ilgiyi tahmin ediyor muydunuz?

Yazmaya ilk Facebook ve hikaye forumlarında başladım. Aslında Wattpad herkes için olduğu gibi benim için de epey yeni… Wattpad’i tanımadan önce Burcu’nun Hikayeleri isimli Facebook sayfamda ve çeşitli forumlarda hikayelerimi yayınlıyordum. 2012 yılından beri sosyal medyada yazdıklarımı okurlarla buluşturuyorum. Wattpad’de hikayelerimi paylaşmam ise 2014 yılına denk geliyor, henüz 1 yıldır o platforma üyeyim. Oraya ilk üye olduğumda ve hikayelerimi yayınlamaya başladığımda zaten epey büyük bir kitle benimleydi. Facebook sayfam halihazırda oldukça büyüktü ve o üyelerden wattpadi kullananlar da beni yalnız bırakmadılar. Ancak elbette wattpad müthiş büyük bir platform… Dolayısıyla sonrasında zaten var olan okur kitlemin üzerine Wattpad okurları da eklendi. Ve kocaman bir aile olduk. 🙂 Bu kadar büyük bir ilgi beklemiyordum elbette ama her geçen gün daha da arttığını görebiliyorum.
Çalışmalarınızı kitaba dönüştürme fikri ne zaman ortaya çıktı? Kitaplarınızda da aynı başarıyı yakaladıgınızı görüyoruz.. Nasıl bir duygu? Bu size neler hissettiriyor?

Hikayelerimi yazmaya başladığım ilk zamanlarda böyle bir hedefim yoktu. Ancak sonrasında, özellikle Çilek Mevsimi adlı hikayemde yayın evleri ile iletişim kurmak istedim kendimce. O zaman wattpadde yeni başlamıştım hikayelerimi yayınlamaya ama kısa zamanda büyük bir artış olmuştu. Ama yine de o zaman yayın evleri Wattpad’i henüz fark etmemişti. O platformda kitabı ilk çıkanlardan biriyim. Sonrasında da epey ünlü bir kaynak haline geldiğini görüyoruz zaten. Kitabımı ilk elime aldığımda ise inanılmaz korkmuştum. İkinci kitabımda da aynı duyguyu yaşadım. O duygunun hiç geçmeyeceğini biliyorum çünkü bu işi mükemmel olma iddiam olmadan ama ciddi anlamda özen göstererek yapıyorum. 

Ülkemizde e-book platformuna olan ilgi hakkında ne düşünüyorsunuz? Size göre e-book ile sarı sayfaları ayıran en önemli çizgi nedir ?

Aslında e-book değil de kitap dizisi olarak görüyorum ben bunu. İnsanlar bölüm bölüm hikayelerini yayınlıyor. Adeta arkası yarın kuşağı gibi… Heyecanla bir sonraki bölümler bekleniyor. Bu inanılmaz kıymetli benim gözümde. Sürekli bölüm beklemek ve o hikayeye, karakterlere en önemlisi de yazara aidiyet hissetmek bambaşka bir his… 

Kitap kokusu ise apayrı… Ben her zaman sayfalarını kokladığım bir kitabı tercih ederim. Ancak özellikle sosyal platformlarda yayınlanan hikayelerin kitap almaya imkanı olmayan insanlar için avantaj olduğunu düşünüyorum. 

Hep ileriye dönük ve başarıya aç bir yazar görüntüsü veriyorsunuz tüm okurlarınıza.. Bu başarıların devamı gelecek mi? Yeni kitaplar bekliyor mu bizleri?

Ben yazmaya aç biriyim yalnızca. Kafamda bir sürü kurgu dolaşıyor ve ben onları yazıya aktarabilmek için sabırsızlanıyorum. Başarı ise çok görece ve tamamen okuyan kişinin takdiri… Devamı gelir mi bilmem ama ben yazmaya devam edeceğim. Bu sürede de ilk andan beri yanımda olan kemik kitlenin benimle olmaya devam edeceğine inancım tam. Tek hedefim yepyeni insanlarla tanışmak… 

Yeni kitap gündemde var. Akıbetini ise zaman gösterecek diyeyim. 

Ülkemizde gerçekten büyük bir okur kitlesi var diyebilir misiniz? Sizce yazarlar hak ettiği değeri görüyor mu?

Aslında sanmıyorum. Evet, okuyan bir kesim var ama bu çok küçük bir kitle… Yazarların hak ettikleri değeri görüp görmemeleri de yine tamamen tercih meselesi… Kalemi çok iyi olan ama yeterince ilgi görmeyen onlarca yazar var. Yazmak işi, kitaplar, yayıncılık vs. bunların tümü artık ticari bir kaygı halinde… Hal böyle olunca da en iyi şekilde tanıtılan yazar, başarı yolunu daha kolay adımlar hale geliyor...

Buradan okurlarımıza iletmek istediğiniz mesajlarıniz var mi ?

Hepsine binlerce kez teşekkür etmekten başka bir şey gelmiyor elimden. 🙂 Hep benimle kalmalarını diliyorum. 

Bu güzel röportaj için OkursaNet ailesi olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz. Umarız basarilarinizin devamı gelir..

Ben, bu platformda bana da yer verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Sevgiler..

Burcu Büyükyıldız İmzada

BurcununHikayeleri

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI