arama

Pandemi Nedir? Neden Corona (Covid-19) Pandemi ilan edildi?

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmış olan ve binlerce kişinin ölümüne sebebiyet veren corona virüs Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilmişti… Şimdi hepimizin merak ettiği sorulardan birkaçı olan; pandemi nedir, pandemik hastalıklar nelerdir, pandemiler nedir? Kısaca şöyle tanımlayalım.

Pandemi bir kıta veya tüm dünya gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini sıklıkla gösteren salgın hastalıklara (epidemi) verilen addır.

Dünya Sağlık Örgütü‘ne göre salgın bir hastalık aşağıdaki koşullar sağlandığında pandemi olarak adlandırılıyor;

 1. Toplumun önceden maruz kalmadığı bir hastalığın ortaya çıkması
 2. Hastalığa sebep açan etmenin insanlar üzerinde etki göstermesi ve tehlikeli bir hastalığa yol açması
 3. Hastalık etmeninin toplum arasında kolayca istikrarlı ve devamlı olarak yayılması

Bir hastalığın sadece yaygın olması ve çok sayıda insanın ölümüne yol açması nedeniyle pandemi olarak nitelendirilemez çünkü aynı zamanda özellikle bulaşıcı olması gerekiyor. Son yirmi yılda dünyada çok sayıda ciddi enfeksiyon hastalıkları salgınları görülmüştür.

Ebola, domuz gribi, Zika, SARS, MERS, kuş gribi ve norovirüs salgınları en önemli örnekler olarak sayılabilir. Bu salgınlardan etkilenen ülkeler için yüksek maliyetler oluşmuş ve binlerce can kaybı meydana gelerek halk sağlığı altyapıları bitik denilebilecek seviyeye gelmiştir. Gelecekte sık ve düzenli olarak karşılaşacağımız pandemik enfeksiyon hastalıkları insanlığın en önemli sorunları arasında yer alacaktır.

Pandemi Hastanesi

Pandemi hastanesi nedir?

Yapısında enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları uzmanı vb. hekimlerinden en az ikisinin bulunduğu ve üçüncü seviye yoğun bakım yatağı bulunan hastaneler pandemi, yani geniş bir alan etki gösteren salgın hastalıklarla mücadele hastanesi kabul ediliyor.

Hangi hastaneler pandemi yapıldı?

Sağlık kurumlarına müracaat eden hastaların coronavirüs tanısı kesinleşinceye kadar Sağlık Bakanlığı hastaneleri, devlet ve vakıf hastaneleri ile tüm özel sağlık kuruluşlarınca kabul ve tedavi süreçlerinin yapılması zorunludur. Salgın hastalıklarla mücadele gerekli şartları sağlayan tüm devlet ve vakıf hastaneleri pandemi hastanesi olarak kabul ediliyor.

Covid-19 Aşı Çalışmaları

Pandeminin Ülkelere Ekonomik Etkisi Nedir?

Dünya ne 1929 Büyük Buhran‘daki gibi ne de 2008 küresel finans krizindeki gibi kendi sonunu hazırladı, bu kez “görünmez düşman” küresel ekonomide tehlike çanları çaldı. İlk etkisini piyasalarda gösteren bu pandemi, hisse senedi piyasalarında yılbaşından bu yana küresel çapta sert bir düşüşe neden oldu.

Bu durum karşısında küresel ekonomik kriz döneminde uygulanan genişlemeci para politikalarına dönen ulusal çapta merkez bankaları, olağanüstü toplantılarla faiz indirdi, tahvil alımları açıkladı. Atılan adımların piyasalarda istenilen tepkiyi yaratamaması ABD Merkez Bankası (Fed), sınırsız tahvil alımını duyurmasına sebep oldu ve “kim, neye, ne kadar ihtiyaç duyuyorcasına” mesajını verdi.

Daha şimdiden son yüzyılın en kapsamlı en sarsıcı krizi olmaya aday gösterilen koronavirüs pandemisinin “yayılma hızı” karşısında çaresiz kalan bütün ülkeler, çözümü “süreci kontrol altına alana kadar insanların evlerden kesinlikle çıkmamasında” buldu.

Ekonomide tüm işleyişi değiştiren ve işsizlikte önemli artış riskini doğuran bu çözüm için hükümetler de doğal olarak kesenin ağzını açmak zorunda kaldı.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Kamile
  3 sene önce

  Pis Çinliler bela ettiler virüsü

  65
  yorum beğen