arama

En Güçlü Çeneye Sahip 10 Hayvan

Çenesi En Güçlü Hayvan
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Milyonlarca yıl boyunca öncelikle timsahlar ve güçlü çenesi olan her hayvan yaşam mücadelesinde büyük bir avantaja sahip oldu. Günümüzde en güçlü çene yapısı timsah ailesine aittir. İnsanın 150 psi civarında basınç uyguladığını da unutmayalım.

İşte Dünya’nın En Tehlikeli 10 Hayvanı

1. Asya Timsahı

İnsana saldırı vakasını en çok yaşatan bu hayvan 5000 psilik çene gücüyle herhalde jiletin sakalı kestiği gibi insan uzuvlarını kesebiliyordur. Küçük hipopotamlar, balıklar, zebralar kendilerinin en güzel avlarıdır. Bize uzak Asya’ya yakın diyoruz.

2. Deniz Timsahı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şükürler olsun ki ülkemize yakın yerlerde yaşamayan bu canavarlar, öküzden köpekbalığına ısırabildikleri her şeyi yiyorlar. 3700 psilik basınç heralde tek ısırıkla bir yerlerimizin kopması demek.

3. Amerika Timsahı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bulunan en büyük timsahı test edemeklerinden çenesinin tam potansiyeli bilinmemekle birlikte Amerikan Timsahları (alligator) 2125 psi basınçla ısırabiliyor. Bu basınç gayet ürkütücü cinsten.

4. Jaguar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İşte ormanların gerçek kralı. En güçlü kedi olmasının yanında en güçlü memeli. Isırığı o kadar güçlüdür ki kaplumbağa kabuğunu bile kolayca delip avlanabilir. 2000 psilik çene basıncına sahiptir.

5. Hipopotam

Yaşadığı sınırları oldukça agresif bir şekilde koruyan hipopotam Afrika’nın en korkulan hayvanlarının başında gelir. Küçük botları devirip teknedekilere saldırdığı vakalar sık şekilde görülmüştür. Erkek hipopotamları test etmek agresifliklerinden mümkün olamamıştır, dişi hipopotamlarda test edilmiş ve 1821 psilık bir güçle karşılaşılmıştır.

 

6. Goril

Goriller vejeteryandır.

Listede olmaları bu açıdan sakıncalı ama bambu gibi bitkileri yiyebilmek için güçlü çenelere ve ısırıklara ihtiyaçları vardı.

1300 psi’lık basınçla bitki yemek zevkli olsa gerek.

 

 

7. Boz Ayı

Büyük olmasına rağmen cüssesinden beklenmeyecek kadar hızlı koşan bu hayvanların çeneleri de cüsseleri kadar güçlü.

Pençeleri güçlü, kuvvetli ve hızlı koşabilen bu hayvanlara doğa bir de 1200 psi basınçla ısırabilen çeneler bahşetmiş.

 

 

8. Sırtlan

Belgesellerde seyrederken en gıcık olduğumuz, sürünün en zayıf halkasını bulup aile büyüklerini diğer taraflara çekip ona saldıran hayvan. Sırtlanların çenesi 1100 psi basınçla ısırabiliyormuş, haklarında konuşurken laflarımıza dikkat etmekte fayda var.

9. Kaplan

 

 

 

 

 

 

 

 

Kedi familyasının en büyüğü olan kaplanlar, usta avcıdırlar. Avlarını takip ederler, gece avlanabilirler, ağaçlara tırmanırlar ve daha nicesi. Böyle iyi bir avcının çenelerinin de güçlü olması gerek. Uygulayabildiği basınç, 1050 psi.

10. Aslan

Ormanda yaşamadığı halde “Ormanların Kralı” lakabıyla tanınan bu delikanlı hayvan beklentilerin aksine 10. sırada, büyük kedi familyasının en gerisinde olan aslan, sosyal yaşayan tek kedi cinsi olduğundan dolayı daha güçlü bir çeneye gereksinim duymuyor. Uyguladığı basınç 600 psi.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Kerem Tüccar
  6 sene önce

  Megalodon yok ?

  155
  yorum beğen
 • GabrieLLa
  6 sene önce

  Cok bilgili bir paylasim olmus tesekkur ederiz.

  144
  yorum beğen