arama

Süper Lig’e ‘Kadın Hakem’

Stephanie Frappart
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
Fifa Kokartlı İlk Türk Kadın Hakem Lale Orta

Dün oynanan UEFA Süper Kupa maçının ardından gündeme gelen kadın hakemlerin Türk futbolunda da görevlendirileceği duyuruldu. Merkez Hakem Kurulu(MHK), Türkiye futbol liglerine kadın hakemler kazandırmak için çalışmalara başladı.

TFF Başkanı Nihat Özdemir, Video Yardımcı Hakem (VAR)’da Süper Lig’in ikinci sezonunu geçireceğini anlatırken bu sistemin dün oynanan UEFA Süper Kupa maçında da harika işlediğini aktardı.

Geçen sezon Fransa Ligue 1’de Amiens ile Strasbourg arasındaki karşılaşmada görev alarak dünyada ilk kez bir erkek futbol maçını yöneten kadın hakem olan Stephanie Frappart, dün akşam Vodafone Park’da oynanan Süper Kupa maçında da kusursuz bir yönetim sergiledi. Frappart ve yardımcıları, maç içerisinde verdiği kararlar ile tam not almayı başardı. Kadın hakemlerin gündemde olduğu bu günlerde Nihat Özdemir de konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken Türk futbolunda da benzer işler için çalışmalar olacağının sinyallerini verdi.

Özdemir, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Bu bir süreç. Bir iş 1 yılda olmaz. Bu yıl ikinci yılımız. Bakalım nasıl olacak. Kadın hakeme gelince, bizim Cüneyt (Çakır) hocadan hiçbir farkı olmayan sistemle antrenman yapıyorlar. Müthiş bir maç idare ettiler. Kadın hakemin tutumunu, duruşunu, futbolcularla olan diyaloğunu hakikaten mutlulukla izledim. VAR’la ilgili kararlar da o kadar çabuk ve seri karar verdiler. VAR’a gidip gitmediklerini bile anlayamadık. Müthiş bir sistemle bu işi yaptılar. Neredeyse 2.5 saate yakın süreçte, 3 kadın hakem iyi idare etti. Bizim de başarılı kadın arkadaşlarımız var. Biz de bu işte geride kalmayacağız. MHK Başkanımız bu işin üzerinde. Bu bize bir başlangıç olacak.”

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Mustafa
  4 sene önce

  Nerede?

  75
  yorum beğen