Kapat

Suudi Kadınlar önümüzde ki yıldan itibaren Spor Müsabakalarını Stadyumlarda izleyebilecekler

Anasayfa
Haberler Suudi Kadınlar önümüzde ki yıldan itibaren Spor Müsabakalarını Stadyumlarda izleyebilecekler

Prens Mohammed  Bin Salman Suudi-Arabistanı  modernleştirmek adına vermiş olduğu söz üzerine yeniden bir adım attı. Aşırı Korumacılık Krallığında Kadınlar önümüzde ki yıldan itibaren birkaç Stadyumda Spor Müsabakalarını ziyaret edebilecekler.

 

Prens , başkent Riaad’da bu hafta başında yaptığı konferansta olağan dışı bir dille ülkesinin liberalleşmesini destekledi. “Dünyaya ve tüm dinlere açık ılımlı İslam’a geri dönüyoruz” dedi.

Spor stadyumlarında kadınların kabul edilmesi ilk temkinli başlangıçtır.Yetkililere göre, kadınlar şu anda sadece erkeklerin mevcut olduğu üç büyük şehirde stadyumlara katılabilirler. BBC, bunların Riaad, Jedda ve Dammam şehirlerinde ki stadyumlar olduğunu bildiriyor.

 

‘’Kadınlar daha fazla özgürlük kazanıyor’’

Mohammed  , Nisan ayında ki  bir röportajında kadınların daha fazla haklar kazandığını söyledi. Önceden de bilindiği gibi  kadınlar gelecek yıl Hazirandan itibaren araba sürebilecekler. Eylül’de ise Krallığın temeli üzerine yapılan kutlamalara katılmalarına izin verildi. Ayrıca, kadınların ve erkeklerin sokak kutlamalarında birlikte dans ettikleri tolere edildi.

 

Çevirmen : Pınar Ünal

“Suudi Kadınlar önümüzde ki yıldan itibaren Spor Müsabakalarını Stadyumlarda izleyebilecekler” üzerine 1 yorum

  1. salih says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.