arama

Yaz aylarının vazgeçilmezi; Taze meyve suyu

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

yaz-aylarinin-vazgecilmezi-taze-meyve-suyu

İnsan vücudundaki sıvı oranı havaların sıcaklığı nedeniyle hızlı bir düşüş yaşar. Vücudun mineral ve vitamin oranını dengelemek için taze meyve suları birebirdir.

Vücudun büyük kısmının sıvıdan oluştuğu ele alınırsa, havaların kurak olduğu zamanlarda azalan sıvı miktarının dengelenmesi sağlık açısından oldukça mühimdir. Uzmanlar vitamin ve minerallarin vücuttan istemsiz bir şekilde sıvı olarak terleme vb. yollarla atıldığını, taze sıkılmış meyve suyunun bu kaybı dengelemek için tüketilmesi gerektiğini öneriyorlar.

Yaz aylarında vücudun sıvı miktarı azalıyor
Aşırı sıcaklara bağlı sebepler vücudun sıvı miktarını önemli derece de azaltıyor. Vücudun ihtiyacı olan fakat sıcak havalar nedeniyle dengesiz bir biçimde kaybolan mineral ve vitaminleri dengelemek adına taze sıkılmış meyve sularının içilmesi tavsiye ediliyor. Aşırı sıcakların sağlığı da olumsuz yönde etkilemesini de engelleyecek olan taze meyve suları keyifli hale getirilip tüketilmesine yardımcı olmak için buzlar kullanılabilir.

Yükselen sıcaklıklar da ferahlamanın ve serinlemenin en sağlıklı yollarından birisinin de taze meyve  suyu ile yapılmış buz küpleri olduğunu biliyor muydunuz?

Sıvı kaybına dikkat
Yükselen hava sıcaklıklarına bağlı olarak sıvı kaybının da arttığını belirten NNY Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, kaybedilen vitamin ve mineraller için taze sıkılmış meyve suyu tüketimini öneriyor.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • AsiL
  9 sene önce

  Valla güzel içekler kim hayır diyebilirki hem serinletici hemde besleyici tam bir enerji deposu

  37
  yorum beğen
 • kerim bey
  9 sene önce

  gerçekten süper herkez denesin yapanın ellerine sağlık…

  38
  yorum beğen