Kapat

‘’Rohingya çocuklarının aşırı yetersiz beslenmesiyle baş etmek için 76 milyon dolar gerek ‘’

Anasayfa
Haberler ‘’Rohingya çocuklarının aşırı yetersiz beslenmesiyle baş etmek için 76 milyon dolar gerek ‘’

Bangladeş’e kaçan Rohingya çocukları arasındaki kötü beslenme gittikçe endişe verici hale geliyor. Bu arada, Kutupalong adlı mülteci kampında, çocukların yüzde 7,5’i hayatı tehdit eden yetersiz beslenme tehdidi altında ve Unicef, Mayıs ayından bu yana iki kat arttığını söylüyor. BM Çocuk Hakları Örgütü insani yardım için acilen 76 milyon dolar talep ediyor.

Rohingyalılar, anavatanları Myanmar’dan aylardır şiddetle gönderiliyorlar. Birçoğu komşu Bangladeş’teki mülteci kamplarında yaşıyor. Kutupalong kampında yaklaşık 26.000 Rohingya yaşıyor, ancak gıda, su ve sanitasyon kıt. Malnütrisyona ilaveten, birçok insan aynı zamanda diyare, pnömoni ve kızamık hastalığından mustarip.Unicef ​​Bangladeş Direktörü Edouard Beigbeder, “Kamptaki Rohingya çocukları korkunç durumda,ciddi beslenme yetersizliği olanların ölmesi çok büyük bir olasılık , bu çocuklara yardım etmek için yapılması gereken çok şey var.”

Unicef ​​şu anda on beş tedavi merkezinde akut malnütrisyona maruz kalan 2.000’den fazla çocuğu tedavi etmektedir. Altı ekstra merkez kuruluyor, ancak daha fazlasına ihtiyaç var.Somut anlamda, yeterli insani yardım sağlamak için Unicef’in 76 milyon dolar daha ihtiyacı var.


Unicef ​​Belçika, Rohingya’ya mali katkılar için bir çağrı başlattı. BE31 0000 0000 5555 numaralı telefondan “Rohingya” ya da http://www.unicef.be/gift üzerinden katkıda bulunulabilir.

               

Çevirmen : Pınar Ünal

 

“‘’Rohingya çocuklarının aşırı yetersiz beslenmesiyle baş etmek için 76 milyon dolar gerek ‘’” üzerine 1 yorum

  1. MAhmut Tanal says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.